Ogromna zmiana na Facebooku. Zyska prywatność użytkowników?

2021-11-03 11:44
Facebook
Autor: pixabay.com Facebook

Kilka dni temu Facebook zmienił nazwę na Meta. We wtorek firma ogłosiła, że rezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy na zdjęciach i filmach. Według Mety zmiany będą dotyczyć ok. 600 mln użytkowników. Do tej pory mogli zdecydować, czy zgadzają się na wykorzystywanie automatycznego rozpoznawania twarzy w przypadku ich kont.

W oficjalnym komunikacie światowa firma technologiczna Meta, czyli dawniej Facebook zapowiedziała, że rezygnuje z systemu rozpoznawania twarzy. Użytkownicy tej opcji nie będą już automatycznie rozpoznawani na filmach i zdjęciach, nie będą też otrzymywać automatycznych powiadomień, gdy ich twarz zostanie wykryta na czyimś zdjęciu. Do tej pory z tej usługi korzystała ponad jedna trzecia aktywnych użytkowników Facebooka czyli ok. 600 mln ludzi.

Facebook zmienił nazwę. Jak będzie się teraz nazywać?

W komunikacie Mety czytamy - "Istnieje wiele obaw związanych z miejscem rozpoznawania twarzy w społeczeństwie, a prawodawcy wciąż pracują nad jasnym zestawem zasad, które regulowałyby jego użycie. Pośród tej niepewności, wierzymy, że ograniczenie rozpoznawania twarzy do wąskiego zestawu przypadków jest właściwe".

Złote Laury 2021. Szef PFR: nie wykluczamy kolejnych tarcz finansowych

Jednocześnie firma podała, że nie porzuca całkowicie tej technologii i pisze, że uważa rozpoznawanie twarzy za "potężne narzędzie np. dla ludzi, którzy potrzebują potwierdzić swoją tożsamość lub do zapobiegania oszustwom i podszywaniu się". Meta zapewnia też, że ludzie "będą mieli przejrzystość i kontrolę nad tym, w jaki sposób są automatycznie rozpoznawani".

Sonda
Czy masz konto na Facebooku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze