Ogromna zmiana w 500 Plus. Nowy sposób składania wniosków

i

Autor: UM Bydgoszcz Ogromna zmiana w 500 Plus. Nowy sposób składania wniosków

Ogromna zmiana w 500 Plus. Nowy sposób składania wniosków

2021-05-18 14:21

Wielkie zmiany w programie Rodzina 500 Plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamierza ujednolicić sposób wypłaty pieniędzy, dlatego już niedługo wniosek o 500 Plus będzie można złożyć jedynie online. Warto zaznaczyć, że program istnieje już 5 lat i obecnie korzysta z niego około 6,6 miliona dzieci rocznie. Według rządowych wyliczeń całość programu miała kosztować polski budżet 141 miliardów złotych.

Dlaczego ministerstwo zdecydowało się na zmiany w 500 Plus?

Od dwóch lat świadczenie Rodzina 500 Plus może otrzymywać rodzic każdego dziecka, niezależnie od osiąganych dochodów. Wcześniej istniało kryterium dochodowe, a także pieniądze można było otrzymać jedynie na drugie i kolejne dzieci. Ta zmiana spowodowała wielki wzrost środków z budżetu potrzebnych do finansowania programu. To właśnie mogła być jedna z głównych przyczyn wprowadzenia zmian sposobu w jaki składa się wniosek o 500 Plus. Całą sprawą od początku zajmuje się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, dlatego to minister Marlena Maląg, podczas I Międzynarodowej Konferencji Projekt Rodzina pt. "Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji", zapowiedziała te zmiany. "Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu "Rodzina 500 plus" wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz" - zdradziła szefowa resortu.

Zmiany w 500 Plus, wniosek będzie można złożyć tylko przez Internet

Obecnie rodzic występujący o świadczenie 500 Plus musi wystąpić ze specjalnym wnioskiem do urzędu gminy, w której zamieszkuje. Można to uczynić za pomocą poczty lub przez internet, a także osobiście w urzędzie. Jednak zmiany zapowiadane przez resort Rodziny i Polityki Społecznej pozostawi już tylko jedną możliwość, czyli drogę internetową. Pieniądze mają być wypłacane jedynie na konto bankowe.

Podobnie ma wyglądać także sytuacja z innymi świadczeniami. Polsat news donosi, że wniosek o świadczenie "Dobry Start", w ramach którego rodzice otrzymują 300 zł raz do roku na szkolną wyprawkę dla dziecka, również będzie można składać jedynie online. 

Serwis Gazeta.pl donosi też, że ministerstwo wystosowało propozycję, żeby za realizację programu Rodzina 500 Plus odpowiadał ZUS, a nie jak wcześniej samorząd. Nowelizacja ustawy trafiła już do Sejmu, ale został jak na razie odrzucona przez Senat. Senatorzy nie zgadzają się z decyzją o przekazaniu kompetencji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

qz-mFFM-5crx-WVhn

Express Biedrzyckiej - Hanna Gill-Piątek: Opozycja powinna usiąść do stołu z rządem
Najnowsze