Blok i pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Nieruchomości

Ten podatek zrujnowałby Polaków. Jaką daninę za mieszkania płacą w Europie?

2024-05-23 7:54

W Polsce, Słowacji i Czechach płacimy podatek od powierzchni nieruchomości tymczasem kraje takie jak Litwa, Łotwa czy Estonia wprowadziły podatek od wartości nieruchomości. Na Litwie nawet doszło do protestów przeciwko podwyżkom tego podatku. Rzeczywiście gdyby w Polsce nałożyć podatek katastralny można by było go nazwać katastrofalny. Na szczęście nie mamy takich problemów jak mieszkańcy innych krajów europejskich. Ile płacą podatku w krajach bałtyckich?

Podatek katastralny drenuje kieszenie 

W wielu krajach europejskich, nie trudno się domyślić, że rosnące w ostatnim czasie ceny nieruchomości, a przez to rosnąca wartość: gruntów, domów, działek, mieszkań staje się przekleństwem, a nie błogosławieństwem dla wielu mieszkańców Europy. Rządy muszą pomagać w postaci różnych ulg tak, aby w ogóle możliwe było zapłacenie "haraczu" od posiadanej własności. 

Andrzej Prajsnar ekspert rynekpierwotny.pl, opisuje w komentarzu dla portalu Bankier.pl, na przykładzie trzech krajów: Litwy, Łotwy i Estonii, różne formy, stawki oraz ulgi w podatku katastralnym. 

Jak informuje Prajsnar, łotewska stawka dotycząca gruntów to 1,5 proc. "Na obniżkę podatku (o 50 proc.i nie więcej niż 500 euro rocznie) mogą liczyć rodziny z co najmniej trójką uczących się dzieci. Dla osób uznanych za potrzebujące przez lokalne władze, przewidziano podatkowy rabat wynoszący 90 proc."- informuje ekspert.

A stawki podatku kształtują się tam tak:

  • 0,2% wartości katastralnej do 56 915 euro
  • 0,4% wartości katastralnej od 56 915 euro do 106 715 euro
  • 0,6% wartości katastralnej powyżej 106 715 euro

W Estonii z kolei, jak stwierdza Prajsnar, stawki tego podatku, "zostały obniżone, aby skompensować podatnikom aktualizację wycen nieruchomości". Stawki ustalają tamtejsze samorządy. Według eksperta z rynekpierwotny.pl mogą one nałożyć od 0,1 proc do 1,0 proc. wartości katastralnej, przy czym właściciele gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe nie płacą więcej niż 0,5 proc. rocznie. 

Jak czytamy w opracowaniu Prajsnara, "zwolnienie z podatku dotyczy tych działek związanych z głównym miejscem zamieszkania właściciela, których powierzchnia nie przekracza 0,15 ha (na gęsto zaludnionych terenach) lub 2,0 ha (w innych miejscach)".

Na Litwie z kolei rozdzielono podatek katastralny na dwie kategorie: grunty i nieruchomości mieszkaniowe. W przypadku tych ostatnich stawki wyglądają następująco:

  • 0,5% średniej wartości rynkowej od 150 000 euro do 300 000 euro
  • 1,0% średniej wartości rynkowej od 300 000 euro do 500 000 euro
  • 2,0% średniej wartości rynkowej powyżej 500 000 euro

Przy naliczaniu podatku liczy się również ilość posiadanych dzieci. Im większa rodzina tym większa ulga.

Według Prajsnara kształtuje się to następująco: 

"Rodziny wychowujące co najmniej trójkę niepełnoletnich dzieci mogą liczyć na wyższą kwotę wolną od podatku (200 000 euro zamiast 150 000 euro) i na wyższe progi podatkowe dla tych samych stawek (odpowiednio: 390 000 euro zamiast 300 000 euro oraz 650 000 euro zamiast 500 000 euro). Natomiast stawkę podatku gruntowego (0,01% - 4,00%) ustalają samorządy" - informuje ekspert.

Litewski rząd jednak próbował obniżyć kwoty wolnej od podatku do średniej wartości domów i lokali w danej okolicy. To by oznaczało, że "wartość nieruchomości mieszkaniowych w przedziale od 100% do 200% lokalnej mediany miała być objęta stawką 0,06%, a dla wartości ponad 200% mediany miała obowiązywać stawka 0,10%".

W Polsce na razie nie grozi nam wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości, chociaż już takie zakusy były. Obecnie niektórzy politycy jak np. Adrian Zandberg z Lewicy w Polsat News przekonywał, że taka forma daniny płacona od drugiego lub trzeciego mieszkania mogłaby przyczynić się do złagodzenia cenowych problemów na rynku mieszkaniowym. O katastrze wspominał również wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki, ale tylko w kontekście nałożenia tego podatku na przedsiębiorców. 

EKG 2024 Tomasz Srokosz
Quiz PRL. Wypoczynek w PRL
Pytanie 1 z 15
Gdzie najczęściej nocowano podczas wakacji na Mazurach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Wypoczynek w PRL
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze