EON zaskakujące rachunki za prąd

i

Autor: Getty Images E.ON - rachunki zaprad zaskakują? Dlaczego?

Gospodarka

Polacy mogą płacić mniej za energię. Jak to zrobić?

2024-05-17 15:28

"Rynek bilansujący umożliwi operatorowi systemu przesyłowego (PSE) bilansowanie podaży z popytem na energię elektryczną w każdej jednostce czasu. W reformie chodzi o zwiększenie skuteczności bilansowania - twierdzi Konrad Purchała dyrektor z Polskich Sieci Energetycznych w rozmowie z PAP. Stosowne przepisy wchodzą w życie już 14 czerwca tego roku.

Będziemy mogli lepiej zarządzać swoimi rachunkami za prąd

Purchała Z PSE twierdzi, że dzięki nowym przepisom "odbiorcy potrafiący dostosować swoje zużycie do zmieniających się warunków pracy systemu i wynikających z tego cen energii elektrycznej będą mogli korzystać z tańszej energii w okresach nadwyżek produkcji energii".

Jednocześnie dyrektor podkreśla, że w sytuacji odwrotnej, "gdy zapotrzebowanie odbiorców przewyższa możliwości podaży, sygnały cenowe (np. zastosowanie wyższej ceny energii - PAP) będą zachęcać do zmniejszania poboru energii elektrycznej i zwiększania jej produkcji".

"Szczególnie ważne są ujemne ceny energii, pojawiające się, gdy energii jest w systemie za dużo. One mają odgrywać rolę stymulującą odbiorców do zwiększenia zapotrzebowania" - zaznaczył Purchała. Dodał jednak, że przede wszystkim zasady te będą bezpośrednio dotyczyły podmiotów profesjonalnie zajmujących się produkcją lub obrotem energią elektryczną, czyli tzw. uczestników rynku bilansującego. Zwrócił uwagę, że na odbiorców indywidualnych (...) sygnały cenowe (np. niższa lub wyższa cena energii w określonym czasie w zależności od tego, jak kształtuje się podaż i popyt) będą oddziaływać zgodnie z regułami określonymi w ich umowach z dostawcą energii elektrycznej- twierdzi Purchała. 

PAP wskazuje, że cena w systemie elektroenergetycznym dynamicznie się zmienia i jest ustalana osobno dla każdej godziny, a już niebawem dla każdego kwadransa.

Dyrektor w PSE informuje, że "może się więc zdarzyć, że to wytwórca będzie zmuszony zapłacić za wyprodukowaną przez siebie energię tak jak za towar, który wymaga utylizacji, bo jest go za dużo i nie ma jak go przechować" - przestrzegł Purchała. Zwrócił uwagę, że "dokładnie tym są ceny ujemne, coraz częściej pojawiające się na krajowym rynku w okresach nadpodaży OZE".

Taryfa dla świadomego odbiorcy

"Cena dynamiczna okresami może być niska, ale może być też w niektórych godzinach bardzo wysoka" - zaznaczył. Dodał, że jest to więc "taryfa dla świadomego odbiorcy, który ma możliwość reagowania na ceny poprzez odpowiednie dostosowywanie swojego zużycia energii".

Jego zdaniem mogą pojawić się także specjalne taryfy dla odbiorców indywidualnych, zachęcające do poboru w szczycie produkcji energii z OZE. "Taryfa dwustrefowa to nie musi być proste dzień/noc. Niższe ceny energii mogłyby obowiązywać także w ciągu dnia, w godzinach 10-15 w okresie letnim, kiedy energia produkowana z OZE może być bardzo tania" - dodał Purchała.

PAP podaje, że "PSE, ze względu na nadpodaż energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, wielokrotnie wprowadzały w tym roku nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych, czyli ograniczenie produkcji energii. Wynikało to z braku zapotrzebowania na cały potencjał możliwej do wyprodukowania energii elektrycznej. Ostatni raz zrobiły to 15 maja br."

EKG 2024 Joanna Pandera
QUIZ PRL. Uczniowie w PRL. Czy pamiętasz lata szkolne? Komplet punktów zdobędą tylko Ci, którzy dorastali w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 16
Jaki był najpopularniejszy język obcy, którego uczono w szkołach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Uczniowie w PRL. Czy pamiętasz lata szkolne? Komplet punktów zdobędą tylko Ci, którzy dorastali w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze