Oni zbijają fortuny na książkach. Najlepiej zarabiający pisarze [ZDJĘCIA]

2017-05-21 19:19

Wydaje się, że dobie internetu i nowoczesnych technologii tradycyjne książki nie mają prawa bytu i są skazane na zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Nie w każdym kraju czytelnictwo woła o pomstę do nieba, a najlepszym tego przykładem są pisarze, którzy zarabiają na tym fortunę. Magazyn "Forbes" prześwietlił tych, którzy dorobili się na pisaniu.

Czołówkę tegorocznego zestawienia "Forbesa" zdominowali pisarze amerykańscy i brytyjscy. Na 14 przedstawicieli świata literatury znajduje się aż 11 obywateli USA i jedynie troje z Wielkiej Brytanii. Parytet płci jest już bardziej wyrównany - 8 pisarzy i 6 pisarek. Wśród najlepiej zarabiających pisarzy globu w tym roku jest jeden mocny debiut, to 9. pozycja Pauli Hawkins, autorki głośnego kryminału „Dziewczyny z pociągu", na podstawie którego nakręcono już film.

Hawkins w rankingu "Forbesa" melduje się z imponującym dorobkiem 10 mln dolarów amerykańskich (ok. 38 mln zł). To jednak prawie dziesięciokrotnie mniej niż lider zestawienia James Patterson. Autor wielu bestsellerowych powieści okupuje pierwszej miejsce od lat. W tym roku jego literacki dorobek oszacowano na 95 mln zł (ok. 360 mln zł). To więcej niż łącznie sześciu kolejnych autorów w zestawieniu.

Można spodziewać się w następnych latach będzie podobnie, gdyż Amerykanin wydał w minionym roku aż 12 powieści i należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych autorów amerykańskich; obok książek Dana Browna, Johna Grishama i Stephena Kinga jego powieści najczęściej pojawiają się na światowych listach bestsellerów. To i tak był jego "gorszy" rok. Średnia pisarza wynosi 16 książek na rok, ale myli się ten, kto myśli, że wszystkie z nich są pisane wyłącznie przez Pattersona - ma grono współpracowników, którzy piszą za i dla niego.

Kto goni w finansowym rankingu 69-latka? Jeff Kinney (19,5 mln), J.K. Rowling (19 mln), John Grisham (18 mln), Stephen King, Danielle Steel i Nora Roberts (ex aequo na 5 miejscu z zarobkami na poziomie 15 mln). E.L. James zajmuje ósme miejsce z kwotą 14 mln. Wspólnie na dziewiątym miejscu uplasowali się Veronica Roth i John Green, specjalizujący się w powieściach dla młodzieży oraz debiutująca na liście Paula Hawkins – każdy z nich zarobił po 10 mln - podaje serwis lubimyczytac.pl. Listę zamykają trzej pisarze: George R.R. Martin, Dan Brown oraz Rick Riordan – z kwotą 9,5 mln.

Dominację Pattersona dobrze oddaje lista najlepiej zarabiających pisarzy z 2015 r. Do 89 mln dol. pisarza daleko reszcie stawki. Na drugim miejscu znalazł się ulubieniec młodzieży, czyli John Green, który zarobił "jedynie" 26 mln dol.

Na trzecim miejscu kolejna przedstawicielka nurtu young adult, której książki są ekranizowane, czyli Veronica Roth. Autorka serii Niezgodna zarobiła w zeszłym roku 25 mln dolarów - podaje lubimyczytac.pl.

Królowa romansów Danielle Steel zarobiła w 2015 r. 25 mln dol. Na swoim koncie ma ponad 200 książek w czasie 40-letniej kariery. Jej książki sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 800 mln kopii, co daje jej tytuł najlepiej sprzedającej się za życia autorki i czwarte miejsce na liście najlepiej sprzedających się pisarzy wszech czasów.

W 2015 r. na kolejnym lokatach plasowali się: Jeff Kinney autor "Dziennika cwaniaczka" z kwota 23 mln dol., Janet Evanovich - autorka serii o łowczyni nagród Stephanie Plum (21 mln dol.), J.K. Rowling, która pisząc kryminały zarobiła 19 mln dol., ex aequo Stephen King, Nora Roberts (18 mln dol.) Dziesiątkę zamyka John Grisham z 14 mln dolarów.

 

Źródło: "Forbes"/lubimyczytac.pl

Najnowsze