Kredyty hipoteczne tanieją – pojedyncze banki oferują stawkę poniżej 7%
Według danych bankier.pl, wśród 12 porównanych banków, dwa oferują nowym klientom oprocentowanie poniżej 7% przy założeniu 25 lat kredytu i 20% wkładu własnego.
Klasyfikację wygrywają ING Bank Śląski oraz Alior Bank z oprocentowaniem odpowiednio 6,99% oraz 6,96%. Najdroższy w tym zestawieniu jest BNP Paribas - 7,65%.
Mniejszy popyt na kredyty hipoteczne może obniżać ceny
O kredyt mieszkaniowy zawnioskowało w minionym miesiącu o 30 proc. mniej osób niż rok wcześniej. Niewielki jest także ruch w biurach sprzedaży deweloperów - przekazał "Puls Biznesu".
Jak czytamy w gazecie, Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w lipcu 2024 r. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się 30,6 tys. osób. To o prawie 33 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość złożonych wniosków spadła w tym czasie o 31,7 proc.
"Popyt na kredyty mieszkaniowe wyhamował po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach ubiegłorocznego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Mimo obaw zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nie spadło jednak do poziomu sprzed uruchomienia programu i obecnie jest o około jedną trzecią niższe niż w lipcu zeszłego roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o około 11 proc. i jest to informacja pozytywna" - powiedział gazecie główny analityk Grupy BIK dr hab. Waldemar Rogowski.
"PB" zauważył, że na spadek zainteresowania zakupem mieszkań, widoczny od kilku miesięcy, wskazuje także najnowszy raport CBRE i Rednet Property Group. Wynika z niego, że np. w Warszawie deweloperzy sprzedali w II kw. 2024 r. 2,6 tys. mieszkań. To o 40,7 proc. mniej niż kwartał wcześniej.
NBP: popyt na kredyty hipoteczne nie wzrośnie w najbliższym czasie
Na trzeci kwartał 2024 r. banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów; oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych - wynika z cyklicznej ankiety NBP.
"Zaobserwowany istotny spadek popytu uzasadniany był głównie prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zakończeniem przyjmowania wniosków w programie +Bezpieczny kredyt 2 proc.+" - dodano.
Ankieta została przeprowadzona na początku lipca 2024 r. wśród 23 banków.