PKN ORLEN, PGNIG

i

Autor: Mat. prasowe, RN

Inwestycje Orlen

Połączenie PKN Orlen i PGNiG. Zarząd zwołuje nadzwyczajne zgromadzenie

2022-08-25 19:34

Zarząd PKN Orlen w komunikacie giełdowym poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu w sprawie połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na 28 września tego roku.

Orlen i PGNiG - plan połączenia spółek

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu - podały wówczas obie spółki. Jak wyjaśniono, połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

Proces przejęcia PGNiG

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

UOKiK wyraził zgodę. Jest jeden warunek

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką.

Na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Sonda
Czy połączenie Orlenu i PGNiG to dobry pomysł?
Najnowsze