Dzięki ORLENOWI pracę mają nie tylko ci, którzy są zatrudnieni w Spółce. Firma utrzymuje także szerokie grono lokalnych dostawców i kontrahentów. Grupa ORLEN to największy mecenas w regionie – nie ma imprezy sportowej, inicjatywy w dziedzinie kultury, bezpieczeństwa czy edukacji, w której by nie partycypowała. ORLEN realizuje ponad 70 własnych programów społecznych, a dodatkowo wspiera niemal tyle samo regionalnych. W sumie koncern w ciągu ostatnich 5 lat wydał na rzecz miasta i jego mieszkańców prawie miliard złotych. Koncern wspiera płockie szpitale. Przekazuje darowizny celowe na zakup sprzętu medycznego. Szpital Wojewódzki otrzymał pokaźne wsparcie na doposażenie oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, natomiast Szpital Miejski im. św. Trójcy, dzięki Spółce, wyposażył salę operacyjną w nowy sprzęt medyczny. To wysokiej klasy sprzęt oświetleniowy. Sprawia on, że operacje tu przeprowadzane dla są bardziej skuteczne i bezpieczniejsze. To nie jedyny sposób w jaki ORLEN dba o zdrowie płocczan. Spółka prowadzi także kampanię antynikotynową, w której uświadamia mieszkańcom miasta i pracownikom swoich zakładów jak groźne dla zdrowia i życia jest palenie papierosów.
WSPARCIE DLA NAUKI
Grupa ORLEN współpracuje z Politechniką Warszawską – Filią w Płocku. Sponsorowała oficjalne obchody Jubileuszu 50-lecia uczelni i studencką zabawę z tej okazji. Koncern wspiera także finansowo organizację konferencji i seminariów naukowych. ORLEN współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Płocku, której zakupił komputery. Był sponsorem Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz konkursu matematycznego organizowanego przez Centrum Edukacji oraz Politechnikę Warszawską. ORLEN finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z regionu. Rocznie stypendium otrzymuje ok. 130 uczniów szkół ponadpodstawowych z Płocka i powiatu Płockiego oraz ok. 100 dzieci pracowników PKN i GK. Program Stypendialny miał już 8 edycji. Fundacja „ORLEN - Dar Serca" organizuje także program stypendialny dla najzdolniejszych młodych pasjonatów chemii. Pomysł realizowany jest we współpracy z Zespołem Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu i, w tym roku, po raz pierwszy - Technikum Chemicznym w Płocku. Dzięki finansowemu wsparciu ORLENU uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Płocku zastąpili podręczniki tabletami i odciążyli swoje plecaki.
NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
ORLEN współpracuje od lat z płocką policją i strażą pożarną. Komenda Miejska Policji otrzymała od Koncernu nowe samochody, paliwo, sprzęt ratowniczy i wsparcie przy przeprowadzaniu akcji prewencyjnych. Spółka współpracuje ze strażakami z całego kraju, także w Płocku. Ponad 160 zawodowych i ochotniczych jednostek z całej Polski otrzymało pod koniec ubiegłego roku darowizny na realizacje projektów służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa społecznego. Łącznie Spółka przeznaczyła na to 900 tys. złotych. Koncern pomaga strażakom od 16 lat. Przekazał na ten cel w sumie już prawie 9 mln złotych! Płocką straż pożarną wsparła także fundacja „ORLEN – DAR SERCA". Podczas obchodów „Dnia Strażaka" przekazała im 80 tys. zł na zakup specjalistycznego samochodu ratowniczego. Koncern od lat realizuje program „ORLEN. Bezpieczne drogi", w ramach którego prowadzi akcję „Chroń życie. Załóż oblask". Rozdał 200 tysięcy odblaskowych naklejek i opasek, zwiększających bezpieczeństwo pieszych na drogach, m.in. Płocka i okolic. Spółka dba także o bezpieczeństwo młodych ludzi tłumacząc im jak niebezpieczne jest sięganie po narkotyki i dopalacze. Zrobiła to w nietypowy i przystępny dla uczniów sposób – poprzez teatr. W ramach działań kulturalnych o charakterze edukacyjnym, ORLEN sfinansował w Płocku spektakl „DOPALACZE. Siedem stopni donikąd" oraz sztukę „JAZDA". Oba przedstawienia poświęcone ważnej społecznie problematyce uświadamiania negatywnych skutków dla zdrowia i życia jakie niesie zażywanie narkotyków i dopalaczy obejrzało ok. dwóch tysięcy uczniów z płockich szkół ponadpodstawowych.
Z MYŚLĄ O PŁOCCZANACH
PKN ORLEN sfinansowało wystawienie cieszącego się ogromnym powodzeniem spektaklu muzyczno-tanecznego z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej „Ale musicale!". Koncern jest także sponsorem samej Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Koncern wspomaga także Muzeum Mazowieckie w Płocku, które szczyci się największymi zbiorami secesji w Polsce. Wsparcie ze strony Koncernu umożliwia muzeum stałe powiększanie swoich zabytkowych eksponatów kolekcji sztuki art deco. Spółka wspiera także płockie ZOO. ORLEN sponsorował transport panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich z ogrodów zoologicznych w Holandii, Szwajcarii i Anglii do Płocka. Wsparcie ORLENU umożliwiło także sprowadzenie do Płocka dwóch słoni indyjskich.
„Dni Chemika" to wyjątkowe coroczne wydarzenie, które wpisało się w płocki kalendarz imprez typu - Muszę tam być! W tym roku pracownicy Spółki bawili się wspólnie ze swoimi rodzinami i mieszkańcami Płocka oraz okolicznych miejscowości przez trzy dni. Był rodzinny piknik, zawody sportowe i koncerty gwiazd – wystąpiła CC Catch i zagrał Lombard oraz goście zza granicy: Alphaville, Sandra, Kim Wilde i Bonnie Tyler. Wydarzenie zakończyło się efektownym pokazem pirotechnicznym. Od 15 lat działa Fundusz Grantowy dla Płocka. Jego założycielami są PKN ORLEN, Basell Orlen Polyolefins oraz miasto Płock. Co roku Spółka przeznacza dla Funduszu około 300 tys. zł, które Fundacja przeznacza na projekty dla lokalnej społeczności. Organizuje konkursy dla organizacji pozarządowych oraz osób indywidualnych. Zainicjowała w Płocku realizowany już od czterech lat Streetworking. To bardzo wyjątkowa praca pedagogów prowadzona na ulicy. Polega na interwencji i działaniach opiekuńczych. Pedagodzy ulicy dążą do umocnienia szacunku ludzi wobec samych siebie oraz do powolnego wprowadzania podopiecznych do pełnego udziału w życiu społecznym. Celem staje się wsparcie i pomoc dla tych dzieci, które same się o nią nie zgłoszą.
WOLONTARIUSZE DLA PŁOCKA
Pracownicy ORLENU z własnej inicjatywy robią wiele dla miasta i jego mieszkańców. Są w różnym wieku, pochodzą z różnych środowisk, ale działają razem, by pomagać. Pracownicy Spółki z własnej inicjatywy robią wiele dla miasta i jego mieszkańców. W ramach projektu „Fabryka Dobrej Energii" wyremontowali m.in. Dom Dziecka w Płocku i pobliskim Gostyninie, szereg świetlic środowiskowych w Płocku, DPS w Goślicach oraz Przedszkola we Włocławku. Obecnie realizują remont świetlic na oddziale chirurgii i pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. W ramach integracji realizują program „Działamy razem. Pomagamy". Efektem są m.in. wybudowane place zabaw dla dzieci, prace budowlano–remontowe w placówkach z jednoczesną organizacją czasu wolnego podopiecznym ośrodków, przekazany sprzęt sportowy i artykuły szkolne.
„Wisła – nasze wspólne dobro"
To konferencja, która zostanie zorganizowana w formie rejsu Wisłą z Płocka do Włocławka. Pomysł powstał z racji zaangażowania PKN ORLEN w obchody Roku Rzeki Wisły. Uczestnicy konferencji, którymi będą przedstawiciele władz samorządowych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu płockiego zapoznają się z działalnością Grupy ORLEN, ze szczególnym uwzględnieniem jej zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego oraz szeroko rozumianej działalności społecznej na rzecz środowiska lokalnego w powiecie płockim. Częścią konferencji będzie również zwiedzanie głównej sterowni oraz oczyszczalni ścieków w zakładach ANWIL we Włocławku.