Karpacz

i

Autor: materiały prasowe Podczas Kongresu Ekonomicznego w Karpaczu debatowano m.in na temat transformacji energetycznej i zeroemisyjności

Orlen stawia na sprawiedliwą transformację energetyczną

2021-09-21 0:00

Polska musi być przygotowana na energetyczną rewolucję. Surowce, które do tej pory kojarzyliśmy z energią, będą musiały z czasem ustąpić miejsca innym, bardziej przyjaznym dla środowiska. Co nas czeka w przyszłości? Jak zasilane będą samochody? Czy odejście od węgla jest bezpieczne? Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu PKN Orlen przyjrzał się przyszłości energetyki.

Podczas debaty eksperckiej „Zielona energia – jak uczynić energetyczną rewolucję bezpieczną dla polskiej gospodarki” paneliści dyskutowali o szansach i wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną Polski. Skala zmian będzie ogromna. Polska chce obniżyć emisję dwutlenku węgla o 180 mln ton do 2030 r. Obecnie generujemy 380 mln ton, a jeszcze w 1998 r. było to 540 mln ton. Orlen jako firma zajmująca się m.in. zasilaniem aut jest przygotowana na te zmiany.

WIĘCEJ STACJI ŁADOWANIA

Już teraz Orlen ułatwia podróżowanie samochodami elektrycznymi i rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych. Jak przypomniał dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff, strategia ORLEN 2030 zakłada znaczące zwiększanie dostępności paliw alternatywnych. Chodzi przede wszystkim o dostępność stacji ładowania. Te znaleźć można m.in. dzięki aplikacji ORLEN Charge.

– Transformacja naszego systemu energetycznego jest konieczna ze względów ekonomicznych, społecznych i regulacyjnych. Podjęliśmy to wyzwanie. Rok temu w Karpaczu jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej zadeklarowaliśmy osiągniecie neutralności emisyjnej do 2050 r. – przypomniał Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen.

Obecnie Orlen rozwija wsparcie energetyki gazowej i poszukuje nowych ścieżek dla branży paliwowo-energetycznej. Orlen pochwalić się może budową biogazowni, rozwojem morskiej energetyki wiatrowej czy rozbudową sieci dystrybucyjnej na rzadziej zaludnionych obszarach. Wśród pomysłów jest szersze wykorzystanie wodoru oraz małych reaktorów jądrowych SMR i MMR. To po odejściu od tradycyjnych paliw pozwoli utrzymać ścieżkę wzrostu, na której Orlen jest od dwóch dekad.

NOWE TECHNOLOGIE W ENERGETYCE

Na tym zaangażowanie Orlenu w transformację się nie kończy. Podczas panelu „Nowe zielone otwarcie w energetyce Europy Środkowo-Wschodniej” poruszono temat nowych technologii energetycznych, które już dziś stają się niepodważalnym standardem.

Paliwo wodorowe, farmy wiatrowe i nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Tak wygląda przyszłość energetyki. Tylko do 2040 r. nakłady na transformację energetyczną w Polsce mają wynieść co najmniej półtora biliona złotych. Sam sektor paliwowo-energetyczny wyda w tym celu co najmniej 800 mld zł.

NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA

Szczególnie ambitnie na tym tle wyglądają plany PKN Orlen, który deklaruje neutralność klimatyczną do 2050 r. Jak powiedział dyrektor Biura Strategii iProjektów Strategicznych PKN ORLEN Karol Wolff na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, przedsiębiorstwo już do 2030 r. chce zredukować o 20 proc. emisję na obecnych aktywach rafineryjnych i petrochemicznych io 33 proc. na MWh wenergetyce. Obecnie rozwijanych jest 60 różnych projektów, takich jak projekt składowania i wykorzystania dwutlenku węgla czy wykorzystania tzw. zielonego wodoru, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych.

– Jeśli chodzi o wodór, to myślimy głównie o wykorzystaniu go w transporcie. W dalszej perspektywie dla wodoru szczególnie ważny jest dla Polski transport dalekobieżny. Aby zbudować korytarze, w pierwszej kolejności potrzebujemy gniazd. Tutaj szczególne szanse widzimy w komunikacji publicznej, wykorzystywaniu wodoru w autobusach, pociągach podmiejskich. Mówimy tu o partnerstwach z samorządami. Mamy podpisanych 14 listów intencyjnych – powiedział dyrektor biura strategii Orlenu.

W Katowicach i w Poznaniu już teraz powstają dwie stacje tankowania wodoru. Docelowo Orlen planuje budowę kilkudziesięciu stacji w całym kraju. Orlen pod uwagę bierze także lipcowy pakiet propozycji legislacyjnych dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (Fit for 55), który przyjęła Komisja Europejska.

– OZE jest energią, która jest produkowana lokalnie, nie jest importowana spoza UE. Jeśli mówimy o niezależności i bezpieczeństwie energetycznym, to OZE w ten trend się bardzo dobrze wpisuje” – podsumował Wolff.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Ostatnią kwestię, którą przedyskutowano w Karpaczu, jest sprawiedliwość nieuniknionej transformacji energetycznej. Jak oceniono, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym można pogodzić z potrzebami społeczeństwa, państw członkowskich UE i pracowników.

Sprawiedliwa transformacja została zapisana m.in. w strategii „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, którą rok temu zatwierdził rząd.

– Transformacja energetyczna musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce i być sprawiedliwa – stwierdził Artur Soboń, wiceminister w resorcie aktywów państwowych.

Narzędziami w osiągnięciu tego celu mają być odpowiedzialne planowanie, konsultacje z partnerami społecznymi oraz sprawiedliwe warunki dla pracowników sektorów, które dziś dostarczają energię w sposób, od którego odchodzimy.

– Radykalna obniżka emisji wiąże się z koniecznością uruchomienia procesu przestawiania całej narodowej gospodarki na zupełnie nowe tory w zakresie wytwarzania i użytkowania energii – ocenił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen.

Zrównoważony rozwój jest ważny także z perspektywy długoterminowej współpracy z inwestorami. Orlen bierze pod uwagę wdrażanie na polskim rynku zasad ESG, a więc zgodnych z zasadą, że przedsiębiorstwo troszczy się nie tylko o swój interes ekonomiczny, lecz także przynosi korzyści społecznościom lokalnym i środowisku.

– Orlen jest liderem wdrażania działań związanych z transformacją energetyczną oraz ESG we wszystkich obszarach działalności – powiedział Michał Perlik, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami w Orlenie. Obecnie 40 proc. zysku operacyjnego Orlen pochodzi z energetyki, co obrazuje sens przyjętej strategii neutralności emisyjnej.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze