fotowoltaika

i

Autor: Andrzej T. Papliński Mycie paneli nie jest konieczne, z wyjątkiem tych miejsc, w których występuje silnie zapylanie. Jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić paneli

Ostatnia szansa na zyski z fotowoltaiki. Nigdzie nie ma lepszego zwrotu

2021-11-19 19:46

W firmach zaczyna brakować wolnych terminów na montaż instalacji, a na rynku dostępnych części i mikroprocesorów - podaje Money.pl. - Wszyscy chcą zdążyć przed przyszłorocznymi zmianami - mówi money.pl Arkadiusz Witt z firmy zajmującej się fotowoltaiką. Jak podkreśla, to niejedyny problem. Terminy się odwlekają, ponieważ pojawiają się poważne problemy z dostępem do mikroprocesorów oraz ważnych elementów instalacji fotowoltaicznych.

To już ostatni dzwonek, aby zdążyć przed przyszłorocznymi zmianami w prawie i jeszcze na starych zasadach skorzystać z systemu opustów przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych. Czasu jest coraz mniej, choć i tak termin wejścia w życie nowych, mniej korzystnych przepisów przesunięto ze stycznia 2022 na koniec marca.

- To trudny okres na zakładanie instalacji. Dzień jest coraz krótszy, a pogoda mniej pewna. Może być zimno, ale musi być sucho. Mimo tego telefony z pytaniami o wolny termin się urywają, a kolejka rośnie. Zapisuję ludzi na przyszły rok, koniec stycznia, luty. Wszyscy chcą zdążyć przed końcem marca - przyznaje w rozmowie z Money.pl Arkadiusz Witt, szef Involte.pl, firmy zajmującej się fotowoltaiką.

Fotowoltaika – jak mieć własny prąd ze Słońca?

Jak podkreśla, to niejedyny problem. Terminy się odwlekają, ponieważ pojawiają się poważne problemy z dostępem do mikroprocesorów oraz ważnych elementów instalacji fotowoltaicznych. Za przykład podaje choćby falowniki hybrydowe, które montuje się przy magazynach energii pozwalających uniknąć kupowania brakującego prądu nocą.

- Na polskim rynku pozostały już tylko podstawowe urządzenia. Co oczywiście jest efektem nadchodzących zmian zasad rozliczania - zaznacza. Przy szykowaniu się do inwestycji trzeba zabezpieczyć sobie czas nie tylko na kupno i montaż instalacji, ale też na jej poprawne zgłoszenie i zamontowanie licznika dwukierunkowego. To może zająć nawet miesiąc.

Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?

Inwestycja w fotowoltaikę się jednak opłaca, co potwierdzają rachunki Polaków, którzy już zdecydowali się na inwestycje w panele słoneczne. Pan Arkadiusz Karch instalację o mocy 4,5 KW założył dokładnie rok temu. Zapłacił za nią 19 tys. zł. - To zdecydowanie lepsza inwestycja niż odłożenie tych pieniędzy w banku, zwłaszcza przy obecnym oprocentowaniu - zaznacza.

Jak wylicza, jego rachunki spadły ośmiokrotnie. Za marzec-kwiecień 2021 płacił 145 zł wobec 470 zł w tych samych miesiącach roku poprzedniego. - Kolejne miesiące były tylko lepsze. Maj-czerwiec i lipiec-sierpień to rachunki na poziomie 61,8 zł, tylko za koszt przesyłu - wylicza nasz rozmówca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze