Oszczędności w dobrych rękach

2012-01-09 3:00

Pieniądze w banku są dużo bezpieczniejsze niż w domu. Choćby dlatego, że nie grozi im tam ani kradzież, ani zniszczenie. Jeśli więc jeszcze nie masz konta, zastanów się nad jego założeniem. Nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiemy ci, gdzie szukać odpowiednich informacji.

Oszczędzanie pieniędzy w skarbonce lub skarpecie to oczywiście lepszy pomysł, niż wydawanie wszystkiego na bieżące potrzeby. Warto jednak wiedzieć, że nasze pieniądze nie są w domu do końca bezpieczne. Zawsze może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja - zalanie czy pożar mieszkania albo po prostu włamanie. Utraconych w ten sposób oszczędności nikt ci nie zwróci, ponieważ w domu pieniądze nie są ubezpieczone. Po co więc narażać się na ryzyko straty? Lepiej powierzyć gotówkę bankowi - nad jej bezpieczeństwem będą czuwać zarówno przepisy prawa, jak i specjalnie do tego powołana instytucja.

Uniwersytet Trzeciego Wieku cię nauczy

Nie bez powodu mówi się, że przeraża wszystko, co nieznane. Wiele osób obawia się założenia konta w banku, gdyż brakuje im informacji odnośnie prowadzenia rachunku, sposobów płatności czy możliwości kredytowych. W uzyskaniu takiej wiedzy pomogą "Uniwersytety Trzeciego Wieku". Prowadzą one wykłady "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni", podczas których Bank Pocztowy w przystępny sposób przedstawia tajniki posiadania i korzystania z konta bankowego. W 2011 roku eksperci Banku przeprowadzili cykl wykładów (m.in. we Włocławku i Radomiu) w miejscowych Uniwersytetach Trzeciego Wieku zrzeszających ponad 1500 seniorów. W tym roku rusza kolejny cykl spotkań. Nestorzy dowiedzą się, jak korzystać z bankowości internetowej, jak najkorzystniej zlecać przelewy i realizować płatności. Poznają również korzyści płynące z posiadania karty kredytowej czy możliwości kredytowe, dzięki którym można zrealizować większe potrzeby - wyjechać do sanatorium czy kupić świąteczne prezenty dla bliskich.

Zamień skarpetę na konto

Pracownicy Banku Pocztowego zachęcają też Polaków do zmiany finansowych nawyków. Od połowy stycznia w ramach akcji "Skarpety na nogi! Pieniądze na konto!" będzie można zobaczyć na ulicach miast samochody marki Syrena z pracownikami Banku Pocztowego. Będą oni rozdawali przechodniom ciepłe skarpetki i udzielali informacji o zaletach posiadania konta. Syrenki (samochody popularnie zwane są "skarpetami") pojawią się m.in. w Radomsku, Zduńskiej Woli, Gnieźnie, Jarocinie, Śremie, Głogowie, Wałbrzychu i Nysie. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi osobom nieposiadającym jeszcze konta bankowego, że jest to znacznie lepszy sposób zarządzania domowym budżetem, niż trzymanie pieniędzy w domu.

Oto terminarz akcji - sprawdź, kiedy syrenki pojawią się w twojej miejscowości:

12-13 stycznia - Radomsko
14-15 stycznia - Zduńska Wola
17-18 stycznia - Gniezno
19-20 stycznia - Jarocin
21-22 stycznia - Śrem
24-25 stycznia - Głogów
27-28 stycznia - Wałbrzych
30-31 stycznia - Nysa
2-3 lutego - Jaworzno
4-5 lutego - Siemianowice Śląskie
6-7 lutego - Bytom
8-9 lutego - Będzin
11-12 lutego - Sanok
13-14 lutego - Krosno
15-16 lutego - Jasło
18-19 lutego - Stalowa Wola
21-22 lutego - Kraśnik Lubelski
24-25 lutego - Skarżysko-Kamienna
27-28 lutego - Radom
29 lutego - 1 marca - Puławy

Oni nie mają konta w banku

Według badań TNS Pentor dla Banku Pocztowego aż 6 do 9 mln Polaków nie korzysta z usług bankowych. Jest to wynik znacznie powyżej średniej europejskiej. Aż 44 procent "nieubankowionych" to ludzie w wieku powyżej 50 lat. To głównie mieszkańcy wsi i małych miast do 50 tysięcy mieszkańców - aż 69 procent.

- Jako główny powód niekorzystania z banków Polacy podają swoje przyzwyczajenia finansowe, jak również bariery finansowe, takie jak: opłaty związane z korzystaniem z konta, brak oszczędności czy wydawanie wszystkich pieniędzy na bieżące potrzeby. To podstawowa bariera dla 55 procent nieubankowionych - zaznacza Karolina Stefanowicz, zastępca dyrektora Departamentu Sprzedaży Bankowości Pocztowej. - Dodatkowo osoby te są przyzwyczajone do gotówki, lubią materialną postać pieniędzy. Co więcej, ludzie ci często nie ufają bankom. Kolejnym aspektem tego zagadnienia są: brak należytej edukacji finansowej, jak również bariery wynikające z małej liczby placówek bankowych - dodaje.

Zalety konta w banku

Posiadanie konta w banku ma sporą przewagę nad trzymaniem gotówki w domu. Oto główne zalety takiego rozwiązania:

- oszczędność czasu - możesz wydać bankowi dyspozycje zapłaty za twoje rachunki, nie musisz osobiście odwiedzać różnych instytucji;

- oszczędność pieniędzy - opłaty za płatności dokonywane za pośrednictwem konta są zwykle niższe, niż za te same płatności dokonywane gotówką;

- bezpieczeństwo - pieniądzom nie grozi kradzież czy zniszczenie, w przeciwieństwie do oszczędności trzymanych w domowej skarbonce czy skarpecie lub w portfelu, gdy jedziesz na zakupy albo wakacje;

- możliwość wzięcia kredytu lub pożyczki - dzięki nim możesz zrealizować większe potrzeby (kupno zagranicznej wycieczki, sfinansowanie ślubu dziecka czy zakup świątecznych prezentów);

- kontrola budżetu - co miesiąc możesz otrzymywać wyciąg z konta ze wszystkimi operacjami (wpłatami i wypłatami). Jeśli masz konto internetowe, po zalogowaniu w sieci masz wgląd w historię operacji na rachunku.

Najkorzystniejsze konto w Pocztowym

Karolina Stefanowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Sprzedaży Bankowości Pocztowej

Oferta dla osób nieubankowionych powinna być przede wszystkim prosta - im więcej nieskomplikowanych produktów, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba nieznająca się na usługach finansowych będzie chciała skorzystać z usług banku. Dlatego w Banku Pocztowym oferujemy jedynie podstawowe produkty depozytowe i kredytowe, a w materiałach informacyjnych staramy się unikać skomplikowanego słownictwa i używania gwiazdek. Ponadto zrezygnowaliśmy z opłat za prowadzenie rachunków - aby zlikwidować barierę uniemożliwiającą niektórym podjęcie decyzji o skorzystaniu z konta.

Istotną rolę dla Banku Pocztowego odgrywają zaufanie społeczne oraz szacunek, którym cieszą się listonosze. Mogą oni łatwo docierać do ludzi i przedstawiać zalety płynące z korzystania z oferty Banku Pocztowego. Listonosze mogą pomóc ludziom w założeniu rachunku, jego obsłudze (możliwość dostarczenia pieniędzy do domu) czy wręczyć i przyjąć wniosek kredytowy. Osoby posiadające konta Nestor mogą podzielić swoją emeryturę na kilka transz, które zostaną przyniesione przez listonosza do domu emeryta we wskazanym przez niego terminie. Bank nie pobiera za tę usługę żadnych opłat. Dodatkowo nie zmienia ona przyzwyczajeń osoby korzystającej ze świadczeń emerytalnych - pieniądze nadal są dostarczane przez zaufanego listonosza, ale nestor nie musi trzymać całej emerytury w domu. Jest ona w każdej chwili dostępna dla klienta na bezpiecznym koncie bankowym.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim Uniwersytetom Trzeciego Wieku, przy współpracy których mogą odbywać się cykle edukacyjne pt. " Konferencje Trzeciego Wieku". W projekcie udział biorą następujące uniwersytety:
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli
Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świata w Śremie
Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wałbrzyskiej Wyż-szej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości
Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jasielskie Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle 
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stalowej Woli
Piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Stowarzyszenie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku  Skarżysko-Kamienna
Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku - filia w Puławach
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jaworznicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze