Oszczędzaj na zakupach

2010-06-11 4:00

Dzięki metodzie mądrego robienia zakupów można sporo zaoszczędzić. To ważne dla młodego małżeństwa na dorobku, które planuje kupić własne mieszkanie. Karolina i Łukasz Klimowiczowie właśnie w taki sposób chcą odłożyć część pieniędzy na wymarzone M.

W poprzednim odcinku naszego cyklu przedstawiliśmy podstawowe zasady "smart shoppingu", czyli metody sprytnego kupowania. Tym razem doradzimy, jak robić zakupy w hipermarkecie oraz sklepach internetowych.

Państwo Klimowiczowie na najpotrzebniejsze produkty (żywność i środki czystości) wydają miesięcznie ok. 1800 zł. To jednak zdecydowanie za dużo. Karolina (22 l.) i Łukasz (27 l.) chcą zmniejszyć wydatki o ok. 200-300 zł. Młodzi najczęściej kupują w hipermarketach.

- Nawet jeśli mamy listę sprawunków, to i tak zawsze kupimy coś, czego na niej nie ma i wydamy dużo więcej, niż planowaliśmy - żali się Karolina Klimowicz. Można to zmienić, jeśli pozna się sztuczki, które stosują wielkie sklepy.

Sztuczki hipermarketów

Pamiętaj, że hipermarket jest urządzony tak, żeby jak najdłużej zatrzymać w środku klienta. Zanim dotrzesz do żywności (nabiał, wędliny, chleb), musisz przejść alejki ze sprzętem AGD, dział z czasopismami czy ubraniami. Obok siebie znajdują się za to produkty uzupełniające, np. piwo i słone przekąski. Wszystko po to, żebyś skusił się na dodatkowy zakup. Ogromne wózki też zachęcają do dużych zakupów.

Warto wiedzieć, że najpopularniejsze produkty w korzystnych cenach są umieszczone na najniższych półkach. Wyżej, na poziomie wzroku, znajdziesz droższe artykuły, na których market więcej zarobi. Świeży towar, z dłuższym terminem ważności, pochowany jest z tyłu półek. W ten sposób sklep szybciej pozbędzie się tych, które wkrótce się przeterminują.

Nie chcesz przepłacać

Sprawdzaj cenę, zanim podejdziesz do kasy. Zdarza się, że cena na półce nie odpowiada danemu artykułowi.

Nie daj się skusić na produkt tylko dlatego, że dołączony jest do niego gratis. W ten sposób wydasz pieniądze na coś, czego nie potrzebujesz.

Zwracaj uwagę na pojemność opakowań. Na oko wydaje się, że są identyczne, a w rzeczywistości okazuje się, że znacznie różnią się gramaturą.

Kupuj w sieci

Warto też kupować przez Internet. Można tu znaleźć dosłownie wszystko. Kupowanie żywności nadal jest mniej opłacalne niż hipermarketach, ale tani jest sprzęt RTV, AGD, a także buty czy ubrania. Często można upolować wyjątkowe okazje, zwłaszcza na aukcjach internetowych, gdzie internauci licytują cenę wywoławczą, z reguły bardzo niską. Używaj przeglądarek, dzięki którym znajdziesz najtańsze produkty. Zakupy w Internecie są bezpieczne i wygodne. By nie dać się nabić w butelkę, nim zdecydujesz się na zakup, sprawdź opinie użytkowników o sprzedawcy oraz cenę przesyłki.

Materiał powstał przy współpracy PKO TFI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze