Cyberprzestępczość

i

Autor: Pixabay

Oszukują podając się za skarbówkę, NFZ czy sanepid. Uważaj na takie wiadomości

2020-12-08 11:27

Od kiedy pandemia przeniosła nasze życie do sieci cyberprzestępcy stali się bardziej aktywni. Liczba oszustw w internecie gwałtownie wzrosła. Oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy coraz częściej powołują się na instytucje publiczne m.in. skarbówkę, NFZ czy sanepid.

Przestępcy podszywają się pod urzędników skarbówki, wykorzystują handlujących kryptowalutami, a nawet dzwonią, udając bankowych konsultantów - podaje Business Insider Polska. Oszuści informują, że należy pobrać aplikację - to wtedy zyskują dane z wewnątrz komputera.

Zakup materiałów budowlanych przez internet?

Żniwami dla cyberprzestępców jest tradycyjnie okres przedświąteczny. Szczególnie, że koronawirus doprowadził do ograniczeń w handlu tradycyjnym i coraz więcej osób robi zakupy w sieci. KNF blokuje strony internetowe, które służą phishingowi i innym cyberoszustwom, ale eksperci i tak doradzają podejrzliwość.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Szczepionka na koronawirusa będzie TAŃSZA! Jest ważna decyzja

W sieci należy zwracać szczególną uwagę na nieznane oferty, a ponadto blokować strony i nie przelewać pieniędzy znajomym, którzy proszą o nie na portalach społecznościowych. – Wzrost ataków bezpośrednio na użytkowników wynika także ze zmiany nawyków klientów oraz coraz większej roli płatności internetowych - mówi Paweł Piekutowski, kierownik Zespółu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze