Papierosy

i

Autor: pixabay.com Papierosy

Paczka papierosów po 50 euro? Rząd Holandii walczy z paleniem

2022-06-03 13:09

Plan podwyżek do 2040 jasno wskazuje kierunek – papierosy mają być jeszcze droższe. Dodatkowo będą trudniej dostępne. Rząd Holandii chce zmniejszyć liczbę palących obywateli zwiększając ceny papierosów. W Australii już teraz za jedną paczkę trzeba zapłacić 24 euro. - informuje dziennik “Rzeczpospolita”. Czy wysokie ceny rzeczywiście będą miały efekt odstraszający?

Ceny papierosów w górę. Holandia namawia do rzucenia nałogu

Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, w najbliższym czasie cena jednej paczki papierosów w Holandii wyniesie 10 euro. Minister zdrowia Królestwa Niderlandów Maarten van Ooijen wyjawia jednak, że oczekuje dalszych podwyżek i rząd będzie dążył do tego, aby do 2040 roku paczka papierosów kosztowała 30 - 57 euro. Obecnie w kraju jest ok. 20 proc. osób palących, jednak zadowalająca dla Holendrów liczba to 5 proc., którą według rządu uda się uzyskać w ciągu najbliższych 20 lat.

Czy wysokie ceny papierosów spowodują, że Holendrzy rzucą palenie? 

Uniwersytet Maastricht przeprowadził badanie, z którego wynika że połowa osób palących rzuci nałóg, jeśli paczka papierosów będzie kosztować ok. 60 euro. - podaje “Rp”.

Obecna cena papierosów opiewa w wysokości 8 euro, jednak jeżeli cena wzrośnie do minimum 30 euro, to Holendrzy z pewnością podwyżkę odczują, a wielu młodych ludzi, którzy nie mają wystarczających zasobów finansowych uniknie popadnięcia w nałóg.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Ceny papierosów 2022 na świecie

Według danych z portalu cenynaswiecie.pl obecnie najwięcej za paczkę papierosów trzeba zapłacić w Monako, gdzie średnia cena wynosi 18 euro (82,58 zł). Druga w kolejce jest Australia z ceną 24,50 AUD (75,66 zł). Za nią Nowa Zelandia, w której za paczkę papierosów przyjdzie nam zapłacić 25,75 NZD (71,87 zł). Polska klasyfikuje się na czterdziestym miejscu z ceną ok. 14 zł za jedną paczkę. Z kolei najmniej wydamy na papierosy w Argentynie. Tam jedna paczka kosztuje średnio 12 ARS (0,43 zł).

Sonda
Akceptujesz palenie papierosów przez Twoje dzieci?
Najnowsze