Inflacja w maju 2023

i

Autor: Getty Images Inflacja w maju 2023 - jest spadek

Drożyna ma swoje dobre strony?! Inflacja może nauczyć... nawyku oszczędzania

2022-06-03 2:09

Kto powiedział, że inflacja musi nas przerażać? Nie daj sobie wpierać ogólnospołecznej paniki i zacznij skutecznie inwestować, żeby nie martwić się o wzrost cen. Są na to proste sposoby – wystarczy skorzystać mądrze z rad tych, którzy osiągają w tej dziedzinie największe sukcesy. A potem już pozostanie Ci tylko cieszyć się pieniędzmi, które zaczną same dla Ciebie pracować.

Inflacja w Polsce 2022. Co to jest inflacja?

Wizja ciągłych podwyżek cen wcale nie zachęca. Wielu w wyniku takiego scenariusza zmienia swoje priorytety i wyrzeka się cotygodniowych przyjemności, spontanicznych wakacji czy nowego samochodu. Są jednak ludzie, którzy nie muszą przejmować się inflacją. Mowa tu o odważnych i świadomych swoich możliwości wizjonerach, niebojących się podjąć zdecydowanych kroków, by walka o pieniądze przestała być na co dzień priorytetem. Jeśli widzisz siebie po tej stronie realiów, czytaj dalej…

Oczywiste jest to, że nie każdy z nas musi być ekspertem od finansów – od tego są doradcy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z podstawowych mechanizmów, którymi rządzi się rynek i gospodarka. A zatem – skąd bierze się inflacja? Powszechnie znaną i najczęściej wymienianą przyczyną występowania inflacji jest nadmierne drukowanie pieniędzy na całym świecie. Ale czy to wszystko? Zdecydowanie nie. Inflacja to toczący się ze wzgórza kamień, który zagarnia po drodze dziesiątki skalnych odpadków. Tymi ostatnimi często są działania, w wyniku których następuje przeinwestowanie gospodarki, za którym idzie oczywiście niezrównoważony budżet państwa. Najważniejszym czynnikiem wzrostu cen (nie tylko w Polsce) w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej jest wojna w Ukrainie (wcześniej była to pandemia), ale wpływ na to mają także inne czynniki – takie jak na przykład niedostateczna ilość dóbr, na które obecnie jest zapotrzebowanie.

Jak uciec przed drożyzną?

Mimo niewątpliwie bardzo trudnej sytuacji na rynku w chwili obecnej, inflacja istniała zawsze i jest zjawiskiem występującym znacznie częściej od deflacji (czyli, w skrócie rzecz ujmując, spadku cen). Powinniśmy zatem myśleć o niej jako o zjawisku naturalnym, z którym należy wręcz współgrać – być na nie przygotowanym. W jaki sposób? Podstawą jest inwestowanie oszczędności zamiast trzymania ich bez sensu w portfelu. Przyjmijmy, że na naszym koncie oszczędnościowym lokujemy 100 000 złotych. Oprocentowanie w wysokości 12,3 proc. sprawia, że na koniec roku na naszym koncie znajdziemy aż o 12 300 zł mniej. Nikogo z nas nie stać na takie straty! Dlatego właśnie podczas wysokiej inflacji oszczędzanie nie polega na odłożeniu środków na zwykłe konto oszczędnościowe. Podstawą jest założenie, że pieniądze powinny same na siebie zarabiać, a drogą do tego jest mądre i przemyślane inwestowanie!

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Inwestowanie w trakcie inflacji

Jestem przekonany, że wiedza usuwa z naszej drogi dwóch wrogów dobrobytu: Ryzyko i Strach. Najważniejsze jest zatem to, jak inwestujemy. Jeżeli masz odłożone pieniądze, powinny one na siebie pracować i dlatego dobrze jest podejmować sprawdzone, i co najważniejsze, efektywne rozwiązania. Gubimy się zwykle, gdy mowa o systematyczności, byciu uważnym i śledzeniu trendów na rynku.

 Aby więc ułatwić Ci start, podzielę się z Tobą 4 Złotymi Zasadami inwestowania i ochrony pieniędzy przed inflacją:

  • Po pierwsze wybierz rozwiązanie, które zapewnia zysk wyższy od przewidywanej w kolejnym roku inflacji.
  • Niech będzie to rozwiązanie elastyczne, które pozwoli Ci odzyskać pieniądze, jeśli będą Ci potrzebne do innych celów.
  • Stawiaj na rozwiązania zabezpieczone.
  • A przede wszystkim wybierz rozwiązanie sprawdzone przez innych (poddaj rozwiązanie analizie pod kątem jego historii i zadowolonych klientów).

Skoro to takie proste, dlaczego boimy się inflacji? Ponieważ mimo wszystko nie umiemy inwestować pieniędzy! Boimy się ryzyka, nie wiemy w jaki sposób analizować rynek i śledzić trendy, podejmujemy złe decyzje, bo na co dzień nie mamy do czynienia z grupą doświadczonych inwestorów, którzy pokażą nam jak zrobić to prawidłowo. Dobry doradca finansowy, opierający swoje działanie o wieloletnią praktykę oraz znajomość gospodarki i efektywnych wyników dobrego inwestowania, jest na wagę złota. Warto zatem otaczać się grupą ekspertów, którzy zajmują się tym na co dzień i pokierują Cię w taki sposób, by skuteczne inwestowanie weszło Ci w nawyk.

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze