Ile można zrobić na lokatach? Najlepsze lokaty
Coraz więcej instytucji oferuje wysokie oprocentowanie lokat. Niektóre nawet rzędu 5 proc., a nawet 6 proc. l choć lokaty bankowe w ostatnim czasie nie cieszyły się dużą popularnością, tak teraz wracają do łask. Powodem jest m.in. podniesienie stóp procentowych. Tym samym lokata bankowa może stanowić idealne miejsce do rentownego pomnażania pieniędzy. I tak np. mniejsze banki zaczęły reagować na podwyżkę oprocentowania lokat dokonaną przez takiego giganta jak Pekao.
Ten zaproponował swoim klientom aż 6 proc. na lokacie. W tym przypadku wypłata odsetek jest kwartalna, na konto osobiste. Nie ma limitu środków jakie można w ten sposób zainwestować. Należy natomiast zaznaczyć, że mamy do czynienia z lokatą trzyletnią. Bank Pekao oferuje równocześnie dwie inne lokaty z oprocentowaniem 5 proc. - lokacie na Nowe Środki oraz Lokacie Promocyjna PeoPay Max.
Banki kuszą ofertami lokat
Lokata na nowe środki w Pekao jest sześciomiesięczna. Klient może skorzystać z takiej lokaty tylko raz i wyłącznie w oddziałach banku. Lokata Promocyjna PeoPay Pax pozwala natomiast ulokować od 1-20 tys. zł na trzy miesiące. Obejmuje zarówno „nowe”, jak i „stare środki”. Standardowa lokata Banku Pekao to 3 proc. na dwanaście miesięcy.
Za Pekao poszli inni gracze na rynku. I tak GetIn Bank oferuje lokatę na nowe środki w konfiguracji: 5,5 proc. w skali roku na 12 miesięcy, 5 proc. w skali roku na 6 miesięcy, 4,5 proc. w skali roku na 3 miesiące - od 5 tys. do 180 tys. zł. Bank Millernium oferuje natomiast Lokatę - Horyzont Zysku. Ta gwarantuje oprocentowanie na dłuższy okres, nawet 5 proc. w skali roku. Ponadto oferuje elastyczne podejście (lokatę można otworzyć na 6, 12, 18 miesięcy) oraz możliwość założenia lokaty całkowicie online przez aplikację Millenet.
Jaką lokatę wybrać?
Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym, to produkt, który znajduje się w ofercie wielu banków. Te dzięki niemu mają szansę pozyskać kapitał, który później mogą „rozdać” swoim klientom w postaci kredytów. Na lokacie, klient gromadzi środki przez określony w umowie czas. W zamian za ulokowanie oszczędności w danym banku użytkownik może wyciągnąć wpłacony kapitał powiększony o odsetki.
Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka rodzajów lokat bankowych: lokaty krótkoterminowe, długoterminowe (które średnio trwają od 2 do 3 lat). Na lokatach kwartalnych środki są przechowywane przez 3 miesiące, a na lokatach odnawialnych automatycznie odnawiają się po upływie terminu zakończenia umowy.