giełda

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Porównanie lokat w bankach. Czy opłaca się inwestować pieniądze?

2022-05-21 17:21

Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym, to jeden z wielu sposobów na pomnażanie swoich pieniędzy. To produkt, który znajduje się w ofercie wielu banków. Te trzymane w przysłowiowej skarpecie, z czasem traciłyby tylko na swojej wartości. Dzięki lokacie mają szansę pozyskać kapitał, który później banki mogą „rozdać” swoim klientom. W jaki sposób wybrać najlepszą lokatę?

Ile można zrobić na lokatach? Najlepsze lokaty

Coraz więcej instytucji oferuje wysokie oprocentowanie lokat. Niektóre nawet rzędu 5 proc., a nawet 6 proc. l choć lokaty bankowe w ostatnim czasie nie cieszyły się dużą popularnością, tak teraz wracają do łask. Powodem jest m.in. podniesienie stóp procentowych. Tym samym lokata bankowa może stanowić idealne miejsce do rentownego pomnażania pieniędzy. I tak np. mniejsze banki zaczęły reagować na podwyżkę oprocentowania lokat dokonaną przez takiego giganta jak Pekao. 

Ten zaproponował swoim klientom aż 6 proc. na lokacie. W tym przypadku wypłata odsetek jest kwartalna, na konto osobiste. Nie ma limitu środków jakie można w ten sposób zainwestować. Należy natomiast zaznaczyć, że mamy do czynienia z lokatą trzyletnią. Bank Pekao oferuje równocześnie dwie inne lokaty z oprocentowaniem 5 proc. - lokacie na Nowe Środki oraz Lokacie Promocyjna PeoPay Max.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Banki kuszą ofertami lokat

Lokata na nowe środki w Pekao jest sześciomiesięczna. Klient może skorzystać z takiej lokaty tylko raz i wyłącznie w oddziałach banku. Lokata Promocyjna PeoPay Pax pozwala natomiast ulokować od 1-20 tys. zł na trzy miesiące. Obejmuje zarówno „nowe”, jak i „stare środki”. Standardowa lokata Banku Pekao to 3 proc. na dwanaście miesięcy.

Za Pekao poszli inni gracze na rynku. I tak GetIn Bank oferuje lokatę na nowe środki w konfiguracji: 5,5 proc. w skali roku na 12 miesięcy, 5 proc. w skali roku na 6 miesięcy, 4,5 proc. w skali roku na 3 miesiące - od 5 tys. do 180 tys. zł. Bank Millernium oferuje natomiast Lokatę - Horyzont Zysku. Ta gwarantuje oprocentowanie na dłuższy okres, nawet 5 proc. w skali roku. Ponadto oferuje elastyczne podejście (lokatę można otworzyć na 6, 12, 18 miesięcy) oraz możliwość założenia lokaty całkowicie online przez aplikację Millenet.

Sonda
Planujesz zainwestować pieniądze w lokatę bankową?

Jaką lokatę wybrać?

Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym, to produkt, który znajduje się w ofercie wielu banków. Te dzięki niemu mają szansę pozyskać kapitał, który później mogą „rozdać” swoim klientom w postaci kredytów. Na lokacie, klient gromadzi środki przez określony w umowie czas. W zamian za ulokowanie oszczędności w danym banku użytkownik może wyciągnąć wpłacony kapitał powiększony o odsetki.

Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka rodzajów lokat bankowych: lokaty krótkoterminowe, długoterminowe (które średnio trwają od 2 do 3 lat). Na lokatach kwartalnych środki są przechowywane przez 3 miesiące, a na lokatach odnawialnych automatycznie odnawiają się po upływie terminu zakończenia umowy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze