Artur Soboń

i

Autor: Wojciech Jargiło/Super Express

Spowolnienia gospodarczego jeszcze nie mamy. Soboń zapowiada wzrost gospodarczy

2022-06-02 21:13

Polska gospodarka urośnie w tym roku o 4-5 proc., a w przyszłym roku sukcesem będzie, jeśli wzrost PKB sięgnie 3 proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Soboń o wzroście gospodarczym

- Siłą rzeczy jeśli nawet spowolnienie będzie dotkliwe, (...) to ono wyhamuje gospodarkę do (wzrostu o - PAP) 4, może 5 pkt. proc. PKB w tym roku, natomiast rok przyszły to będzie sytuacja, w której sukcesem (...) będzie utrzymanie wzrostu na poziomie 3 pkt. proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w czwartek w TVN 24.

 Podkreślił jednocześnie, że na razie spowolnienia gospodarczego jeszcze nie mamy, dlatego pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy będą kluczowe dla gospodarki w kolejnych latach - 2023-2025. Wiceminister finansów dodał, że Polska będzie wydawała pieniądze z KPO przede wszystkim na inwestycje.

 - Inwestycje publiczne mogą zwiększyć poziom inwestycji w Polsce nawet ponad 17 proc. w relacji do PKB - stwierdził Soboń.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni poinformował w środę po południu, że KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. "Rozmawialiśmy dziś nt. KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej uda się jutro do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy" - oświadczył Gentiloni.

Każde państwo musiało przygotować KPO, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Polska złożyła KPO już ponad rok temu. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE. W środę nowelizacją zajmował się Senat, który przyjął nowelizację jednogłośnie. Do ustawy zaproponował jednocześnie blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Teraz decyzję w sprawie tych poprawek będzie musiał podjąć Sejm.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze