Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Pieniądze

Pakiet MŚP z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

2018-12-03 13:06

Prezydent Andrzej Duda popisał pakiet MŚP. Większość z przepisów wejdzie w życie z d niem 1 stycznia 2019 roku, jedynie poszerzenie kategorii „małego podatnika” zacznie obowiązywać od 2020 roku. Wśród nowo wprowadzonych zasad będzie między innymi wliczenie wartości pracy współmałżonka w koszty uzyskania przychodu i jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 mln złotych.

Podpisany pakiet MŚP to nowelizacja poszczególnych ustaw w celu uproszczenie działań dla małych i średnich przedsiębiorstw w prawie podatkowym i gospodarczym. Zbiór ten zawiera blisko 50 uproszczeń dzięki, którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld złotych. To kolejne – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu – przepisy, które mają ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

- Podpisanie pakietu MŚP to świetna wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Pakiet wprowadza zmiany, które dadzą im realne oszczędności i kolejne ułatwienia – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz - Warto przypomnieć, że w tej kadencji mamy już na koncie setki wprowadzonych rozwiązań przyjaznych dla biznesu. To pakiet 100 zmian dla firm i Konstytucja Biznesu. Teraz dołącza do nich Pakiet MŚP. Całą listę przewidzianych w nim ułatwień, oszczędności i przywilejów dla przedsiębiorców wypracowaliśmy we współpracy z nimi. Podpisanie pakietu, nie oznacza jednak, że spoczywamy na laurach. Już niebawem rząd powinien przyjąć, wychodzący naprzeciw potrzeb startupów, projekt ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej. Pracujemy też nad ograniczeniem zatorów płatniczych oraz przyjaznym dla MŚP oraz proinnowacyjnym nowym Prawem zamówień publicznych – dodaje Emilewicz.

Jednym ze znowelizowanych przepisów będzie możliwość uwzględnienia pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Właściciel będzie mógł w rozliczeniu wpisać wynagrodzenie męża bądź żony jako koszty przychody firmy. Ta zmiana ma przynieść korzyści zwłaszcza mikro i małym przedsiębiorstwom rodzinnym. Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny.

Kolejną zmianą będzie jednorazowa możliwość wykazania straty podatkowej do kwoty 5 mln złotych. Dopiero nadwyżka od tego pułapu byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach. Zdaniem twórców pakietu MŚP taka zmiana wpłynie pozytywnie na płynność finansową przedsiębiorstw.

Podpisany przez prezydenta pakiet MŚP zakłada także likwidację obowiązkowych szkoleń BHP la blisko 6 mln pracowników branż, które są najmniej wypadkowe. Zmiana obejmie pracowników administracyjno-biurowych, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS.

Zmienione przepisy zakładają także podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "małego podatnika” . Od 1 stycznia 2020 roku będzie on wynosił 2 mln euro (teraz jest to 1,2 mln euro). Status "małego podatnika" daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT). "Mały podatnik" ma prawo do jednorazowej amortyzacji, czyli jednorazowego zaliczenia całej wartości środków trwałych w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia do ewidencji , nie ma konieczności rozdzielania kosztu zakupu na cały okres amortyzacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze