prąd

i

Autor: Pixabay prąd

Podwyżka cen prądu! Takie rekompensaty mają dostać Polacy [TRZY WARIANTY]

2018-12-02 22:36

Od przyszłego roku odbiorców prądu w Polsce czekają niemałe podwyżki - sięgające 20-40 proc.! Oznacza to wyższe rachunki za prąd nawet o 240 złotych! Do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski o zgodę zmian cenników prądu na przyszły rok. Rząd stara się temu zaradzić i zaczyna pracę nad "trzema pakietami rozwiązań chroniących odbiorców energii w Polsce przed wzrostem cen energii związanych ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2".

O podwyżki wnioskują firmy, które sprzedają więcej energii niż same są w stanie wyprodukować. Pisaliśmy już na Superbiz.pl, że wzrost cen prądu może wynieść między 20 a 40 proc. Oznacza to, że osoba, która dziś za prąd płaci ok. 50 złotych miesięcznie w przyszłym roku może zapłacić nawet 70 złotych, a w skali roku byłby to dodatkowy wydatek rzędu 240 złotych.

- (...) jeśli chodzi o ustawę o rekompensatach finansowych mających na celu załagodzenie odbiorcom energii skutków polityki klimatycznej, to Ministerstwo Energii pracuje nad jej projektem i chociaż formalnie nie wszedł on jeszcze na etap prac rządowych, to można powiedzieć, że rząd też już zajmuje się tą sprawą - przekonuje w rozmowie z serwisem wnp.pl Maciej Małecki, poseł PiS i przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Jak podkreśla poseł Małecki, "rząd pracuje nad przygotowaniem parasola prawno-ekonomicznego, który będzie chronił gospodarkę i odbiorców indywidualnych przed skutkami wzrostu cen energii w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, czyli przed wzrostem kosztów polityki klimatycznej".

I sprecyzował, że spodziewa się po Ministerstwie Energii "pakietu łagodzącego skutki polityki klimatycznej dla gospodarstw domowych, pakietu skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia i pakietu, który będzie dotyczył przedsiębiorstw energochłonnych, szczególnie odczuwających każdy wzrost cen prądu na rynku hurtowym".  

Źródło: wnp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze