
Pałac Saski i Pałac Brühla – co dalej z odbudową historycznych gmachów?
Odbudowa Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla w Warszawie po latach stagnacji ma szansę realnie ruszyć z miejsca. Spółka powołana do realizacji inwestycji zapowiada rozpoczęcie kluczowych negocjacji z projektantami.
Choć decyzja o przywróceniu historycznej zabudowy Placu Piłsudskiego zapadła już w 2018 roku, a w 2021 roku przegłosowano specjalną ustawę dotyczącą odbudowy, do tej pory działania ograniczały się głównie do badań archeologicznych i odsłonięcia zabytkowych piwnic. Po zmianie władzy w 2023 roku pojawiły się wątpliwości, czy projekt – silnie kojarzony z prezydentem Andrzejem Dudą i poprzednią ekipą rządzącą – będzie kontynuowany.
Te obawy postanowił rozwiać Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.- „W najbliższym czasie rozpoczniemy negocjacje z biurem architektonicznym WXCA nad umową o przygotowaniu szczegółowego projektu odbudowy” – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Negocjacje z biurem WXCA – kiedy ruszy szczegółowy projekt?
Choć konkurs na projekt odbudowy Pałacu Saskiego i okolicznych gmachów rozstrzygnięto półtora roku temu, umowa ze zwycięską pracownią wciąż nie została podpisana. Teraz ma się to zmienić.
Projekt autorstwa pracowni WXCA, nagrodzony International Architecture Awards, od początku cieszył się uznaniem środowiska. Jednak jego wdrożenie opóźniały formalności. Jak tłumaczy Sławomir Kuliński:- „Rzeczywiście, dość długo trwało zarówno przygotowanie projektu umowy, jak i opiniowanie go przez Prokuratorię Generalną. Pośpiech był tu jednak dalece niewskazany – to zbyt złożona, zbyt kosztowna i zbyt prestiżowa inwestycja.”
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, generalny wykonawca zostanie wybrany na przełomie 2026 i 2027 roku.
Co znajdzie się w odbudowanych budynkach? nowe funkcje i instytucje
Kompleks przy Placu Piłsudskiego nie będzie jedynie rekonstrukcją historycznych fasad. Ma stać się funkcjonalnym i reprezentacyjnym centrum instytucji publicznych i kultury.
W Pałacu Brühla swoją nową siedzibę znajdzie Senat RP, a w innych budynkach – Mazowiecki Urząd Wojewódzki i hub kultury, inspirowany formułą Centrum Nauki Kopernik. Placówka ma prezentować polskie dziedzictwo w nowoczesnej i angażującej formie. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2030 rok.
Nowa Oś Saska
Odbudowa gmachów przy Placu Piłsudskiego to element szerszej transformacji urbanistycznej. Miasto planuje rewitalizację Ogrodu Saskiego i stworzenie tzw. Nowej Osi Saskiej.
Nowa oś miałaby łączyć Wolę z Pragą, przechodząc przez odnowiony Ogród Saski, Marszałkowską, Karową i kładkę nad Wisłą. Plan zakłada m.in. odtworzenie historycznego ogrodzenia i stworzenie przejścia dla pieszych przez Marszałkowską, by lepiej zintegrować przestrzeń miejską.
Polecany artykuł: