Benzyna o 29,2%

i

Autor: shutterstock

Paliwa będą tańsze jeszcze przed Tarczą Antyinflacyjną!

2021-11-30 12:05

Ceny paliw w ostatnim czasie przekroczyły już 6 zł za litr benzyny i oleju napędowego, szczyty osiąga również LPG, którego ceny sięgają ponad 3 zł. To przekłada się na całą gospodarkę, ze względu na kluczową rolę paliwa w transporcie. Dlatego też rząd zapowiedział, że w tarczy antyinflacyjnej czasowo obniży ceny paliwa, co pozwoliłoby wyhamować inflację. Okazuje się, że nawet bez pomocy państwa tablice na stacjach mogą wskazywać niższe ceny. Jak wskazują analitycy BM Reflex, na rynku hurtowym odnotowano spadek cen ropy.

Tarcza antyinflacyjna nie będzie potrzebna? Ceny paliw mają i tak spaść

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą spaść jeszcze zanim rząd wprowadzi swoją tarczę antyinflacyjną - oceniają analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Jak wskazują, ropa na rynkach mocno tanieje, na polskim rynku hurtowym już zaczął się ruch cen w dół. 

ZOBACZ Wicepremier Jacek Sasin: Paliwo stanieje o 30 groszy [ROZMOWA "SE"]

Jak przypomina BM Reflex, spadek ceny ropy naftowej wywołały na koniec zeszłego tygodnia informacje o nowym wariancie koronawirusa. Jeśli rynek ropy pozostanie na niższym poziomie, to w pierwszej połowie grudnia obniżki cen paliw możemy odnotować na krajowych stacjach, czyli wcześniej niż zapowiadane obniżki w ramach tarczy antyinflacyjnej - wskazuje Biuro.

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Ile wyniesie spadek cen paliwa?

Jak zauważa, w ostatnich kilkunastu dniach już odnotowano powolny spadek cen w hurcie, który teraz powinien zostać pogłębiony. Według przedstawicieli rządu, przewidywany spadek cen paliw, wywołany wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej powinien przełożyć się na spadek cen detalicznych rzędu 28 – 30 groszy na litrze.

W ocenie BM Reflex, po wejściu w życie proponowanych rozwiązań ceny mogłyby spaść średnio do 20 groszy na litrze benzyny, do 15 groszy na litrze diesla. Biuro zastrzega, że ostateczna skala obniżki będzie uzależniona od aktualnej sytuacji na rynku ropy i paliw, a także od polityki cenowej polskich rafinerii w nowym roku.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 20 grudnia akcyza na wszystkie paliwa silnikowe zostanie obniżona do minimalnego poziomu na jaki pozwalają przepisy UE Ponadto od stycznia do maja 2022 r., sprzedaż paliw silnikowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze