Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Pamiętajmy o seniorach

2020-10-26 9:45

Pandemia to sprawdzian z odpowiedzialności i solidarności.

To, jak w najbliższych tygodniach wyglądać będzie sytuacja epidemiczna w Polsce, w dużej mierze zależy od nas i naszych zachowań. – Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone. By o tym przypominać, przygotowaliśmy kampanię „Bezpieczny Senior” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pandemia koronawirusa to czas szczególny, wymagający od nas wszystkich wielu wyrzeczeń, dużej odpowiedzialności i dyscypliny. – Zdajemy sobie sprawę, że obowiązujące restrykcje znacznie ingerują w codzienne życie większości społeczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że celem jest tu ochrona zdrowia i życia nas wszystkich, to absolutny priorytet. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które często obarczone dodatkowymi schorzeniami, są najbardziej zagrożone w czasie pandemii – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W trosce o osoby starsze

Apel do seniorów i reszty społeczeństwa o stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii ubrany w pakiet praktycznych informacji – to główny przekaz kampanii „Bezpieczny Senior” przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. – Przygotowaliśmy szereg informacji i wskazówek jak chronić się przed zakażeniem, na co powinniśmy uważać np. w przestrzeni publicznej, gdzie szukać pomocy. To komunikat skierowany do wszystkich, jednak szczególną uwagę poświęcamy osobom starszym i ich bezpieczeństwu. Dlatego uczulamy – zamiast osobistych spotkań, szczególnie w większym gronie – zadzwońmy do rodziców czy dziadków, zaoferujmy pomoc w codziennych czynnościach wymagających wyjścia z domu – zachęca minister Marlena Maląg.

Seniorze, zostań w domu

W okresie dużego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 konieczny jest powrót do części restrykcji, które pamiętamy z wiosny. Jak podkreśla szefowa MRiPS, oprócz samych restrykcji, ważne jest ich skrupulatne przestrzeganie.

– To przede wszystkim dystans, dezynfekcja i maseczka. Zasłaniajmy usta i nos – podkreślam, nos również, ponieważ niektórzy o tym zapominają – wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu chronimy osoby znajdujące się w naszym otoczeniu. Regularnie myjmy i dezynfekujmy dłonie, szczególnie jeśli dotykaliśmy powierzchni wspólnych takich jak klamki czy sklepowy koszyk. I unikajmy zatłoczonych miejsc, zachowujmy bezpieczny odstęp co najmniej 1,5 m – wylicza minister Maląg. – Do seniorów apeluję z kolei o pozostanie w domu, jeśli to tylko możliwe, a jeżeli nie – o szczególne przestrzeganie zaleceń – dodaje szefowa resortu rodziny.

Maseczka do prania

W przypadku środków ochrony osobistej ważne jest nie tylko ich noszenie, ale i prawidłowa dezynfekcja. Maseczki jednorazowe nie powinny być noszone kilka dni z rzędu ani prane, natomiast maseczki materiałowe, kominy czy chusty należy prać regularnie w odpowiednio wysokiej temperaturze. Podobnie sprawa wygląda np. z jednorazowymi – jak sama nazwa wskazuje – rękawiczkami.

– Po użyciu takich rękawiczek w czasie zakupów, wyrzućmy je do kosza, nie chowajmy do torby „na następny raz”. Tylko w ten sposób spełnią one swoją funkcję ochronną – przypomina minister Maląg.

Pandemia to dla wszystkich wielki sprawdzian z odpowiedzialności, pokażmy, że potrafimy być solidarni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze