Polski Ład: Emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Będzie wyrównanie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polski Ład: Emeryci i renciści dostali mniej pieniędzy. Będzie wyrównanie

Państwo odda emerytom pieniądze. Polski Ład pomniejszył świadczenia

2022-01-11 8:01

Polski Ład wprowadził więcej zamieszania niż ładu. Od początku stycznia w Polsce obowiązuje nowy system podatkowy wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Zmiany spowodowały spore zamieszanie zarówno wśród pracowników, przedsiębiorców, jak i emerytów. Między innymi okazało się, że seniorzy z wysokimi świadczeniami dostali mocno po kieszeniach. Teraz rząd odkręca przepisy i obiecuje im zwrot pieniędzy. Są zapewnienia ministra finansów i prezes ZUS w tym zakresie. O co dokładnie chodzi?

Polski Ład niższa emerytura. Będzie wyrównanie

Polski Ład zamieszał w emeryturach Polaków. Seniorzy z wyższymi świadczeniami dostali w styczniu 2021 po kieszeni. Teraz rząd obiecuje im zwrot pieniędzy. - Musimy niezwłocznie spowodować, żeby emeryci, którzy otrzymują emeryturę do 12 800 zł (brutto - PAP) nie tracili, ale niestety to musi iść ustawą. Mam nadzieję, że puścimy to już jutro (we wtorek - PAP) przez Sejm. Wtedy jesteśmy uzależnieni od trybu legislacyjnego, kiedy Sejm to zaakceptuje - mówił Tadeusz Kościński, który w poniedziałek był gościem w Polsat News i Interii. Minister resortu finansów dodał, że chciałby, aby przepisy w tej sprawie obowiązywały od 1 stycznia, czyli z datą wsteczną. Podkreślił jednocześnie, że jeśli przepisy są na korzyść podatnika, to mogą one być zmieniane w trakcie roku.

O emeryturach wypowiedziała się także prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Wypłacamy świadczenia w określonych terminach ustawowych. W związku z komunikatem ministra finansów z piątku, podpisaniem rozporządzenia i pracami nad poprawką do jednej z ustaw, nastąpi w lutym zwrot zaliczki z tytułu podatku dochodowego. Wyrównanie w lutym będzie dotyczyło grupy emerytów, którzy pobierają świadczenia do 12 800 tysięcy złotych brutto - powiedziała.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel
Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze