Papier toaletowy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Papier toaletowy

Inflacja w Polsce

Papier toaletowy jeszcze droższy! Wszystko przez Unię Europejską?

Ceny papieru toaletowego rosną w oczach. Rolka papieru kosztuje już niemal 2 zł. Okazuje się, że to dopiero początek podwyżek. Wszystko przez przepisy Unii Europejskiej, które wymuszą ograniczenie tradycyjnej produkcji papieru toaletowego z drewna lub zastąpienie go innym surowcem. Zatem wszystko wskazuje na to , że papier toaletowy niebawem może być już dobrem luksusowym.

Papier toaletowy coraz droższy

Ceny papieru toaletowego szokują od jakiegoś czasu. Za rolkę papieru toaletowego przychodzi nam płacić blisko 2 zł. Obecnie cena opakowania z 12 rolkami papieru toaletowego zbliża się do 20 zł. W porównaniu z 2022 rokiem to wzrost o 50,8 proc. natomiast w ciągu dwóch lat produkt ten podrożał o 76,8 proc. I niestety, okazuje się, że będzie jeszcze drożej. Jak to możliwe? Za wszystkim stoją nowe przepisy w Unii Europejskiej, czyli tzw. rozporządzenie dotyczące łańcuchów dostaw niepowodujących wylesiania. Jaki będzie jej skutek dla papieru toaletowego? - Z pewnością będzie ograniczona dostępność i możemy spodziewać się wzrostu ceny makulatury wraz ze wzrostem popytu na alternatywy - mówi Chris Forbes, dyrektor generalny firmy Cheeky Panda, która produkuje ekologiczny papier toaletowy, cytowany przez serwis dlahandlu.pl.

Jak powszechnie wiadomo, papier toaletowy powstaje z celulozy. A celulozę otrzymujemy z roślin i drzew. Jeśli chodzi o drzewa, najczęściej celuloza pozyskiwana jest z takich gatunków jak topola, buk, jodłę, świerk. Tymczasem Unia Europejska dąży do tego, aby na europejski rynek dopuszczane były wyłącznie produkty niepowodujące wylesiania i legalne. 

Sonda
Co myślisz o wzroście cen energii?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Najnowsze