ZUS seniorzy

i

Autor: Shutterstock

PPK

Sprytny sposób na powiększenie emerytury. Zyskujesz dwa razy. Wystarczy wypłacić pieniądze z PPK wcześniej

2023-05-09 0:42

- To paradoks, na który chyba nie zwrócili uwagi rządzący – stwierdził w rozmowie z wyborcza.biz dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Na czym polega paradoks? Jak tłumaczy jeśli środki z PPK będziemy wypłacać przed czasem, część z nich powiększy kapitał, zwiększając tym samym przyszłą wypłatę z ZUS. Teoretycznie zyskuję się dwa razy: pieniądze masz na koncie a potem wyższą emeryturę z ZUS na dłużej

Pracownicze Plany Kapitałowe nie podwyższają emerytury - czytamy na wyborcza.biz. - Z zapisów ustawy wynika, że im częściej wypłacamy pieniądze przed terminem, tym bardziej zwiększamy pulę naszych oszczędności w ZUS - analizuje w rozmowie z serwisem dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego. - A tylko w ZUS mamy prawdziwą emeryturę, wypłacaną aż do śmierci. Z tego wniosek, że osobom, które będą długo żyć na emeryturze, opłaca się wcześniej wypłacać pieniądze z PPK. To paradoks, na który chyba nie zwrócili uwagi rządzący - dodał Kolek.

Przypomnijmy zatem, że Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. 

Jak zauważa natomiast wyborcza.biz, gdy wypłacamy pieniądze z PPK przed ukończeniem 60 lat, dostajemy na rachunek bankowy "zwrot wszystkich swoich wpłat oraz 70 proc. wpłat od pracodawcy". "Pozostałe 30 proc. wpłat od pracodawcy trafia na nasze konto w ZUS." - czytamy na portalu. - Rząd z pewnością chciał, aby Polacy oszczędzali pieniądze do osiągnięcia wieku 60 lat. Problem w tym, że być może przez pomyłkę uchwalił przepisy, które do tego nie zachęcają - stwierdza w rozmowie z wyborcza.biz dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze