Szczepionka

i

Autor: pixabay.com

Paszporty covidowe: Unia Europejska wprowadza dokument tylko dla zaszczepionych na koronawirusa

2021-04-29 13:15

Sprawa tzw. "paszportów covidowych" wydaje się przesądzona. Parlament Europejski zagłosował za rezolucją wprowadzajacą certyfikaty szczepionkowe w UE. Jak będzie to działać? Jeśli chcesz swobodnie podróżować po państwach wspólnoty, musisz zaszczepić się przeciw koronawirusowi oraz zdobyć zaświadczenie, które pozwoli ci na przemieszczanie się podczas pandemii. Parlament będzie w tej sprawie jeszcze negocjować z Radą Unii Europejskiej.

Zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego, swobodnie po Europie podróżować będą mogli tylko zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Paszporty covidowe miałyby obowiązywać jednak tylko podczas pandemii. Obecnie mówi się o 12 miesiącach. Jak będzie wyglądał paszport covidowy? Ma to być dokument wydany w formie cyfrowej, lub papierowej. Certyfikat po prostu potwierdzi, że dana osoba została zaszczepiona, lub uzyskała niedawno negatywny wynik testu. Paszport covidowy ma przysługiwać także osobom, które niedawno wyzdrowiały z COVID-19. Paszport covidowy to oczywiście nieoficjalna nazwa. W rzeczywistości dokument będzie nazywać się "unijnym certyfikatem COVID-19" jak proponują europosłowie, lub "cyfrowym zielonym certyfikatem", jak chce Komisja Europejska.

Za rezolucją zagłosowało 540 europosłów. 119 sprzeciwiło się, a 31 osób wstrzymało się. Teraz sprawa będzie negocjowana z krajami członkowskimi. Europarlament i Rada UE chcą dojść do porozumienia jeszcze przed wakacjami, kiedy rozpocznie się wzmożony ruch turystyczny.

Politycy zachęcają do szczepień i apelują do Brauna i Korwin-Mikkego

Premier Morawiecki pytany był podczas środowej konferencji prasowej o toczące się prace nad wspólnym unijnym systemem zaświadczeń dotyczących szczepień przeciw Covid-19 oraz jakie jest stanowisko polskiego rządu w tej kwestii.

 - Zasadami dotyczącymi ewentualnych paszportów, na które bardzo mocno naciskają państwa Europy Zachodniej i Europy Południowej będziemy zajmować się na Radzie Europejskiej. I pamiętajmy, że chodzi tu o wspólny interes wszystkich państw UE - odpowiedział szef rządu.

 Morawiecki podkreślił, że "musimy jednocześnie też brać pod uwagę to, jakiego typu restrykcje wobec naszych obywateli mogą zastosować inne państwa".

 - Więc tu należy jednocześnie uwzględniać to, jaka jest suwerenna wola innych państw członkowskich, a także jaka jest zasadność właśnie skłaniania ludzi do tego, by szczepili się i otrzymywali odpowiednie zaświadczenia, które będą umożliwiały pewne czynności - wskazywał premier - Tu, po naszej stronie, ostatecznych decyzji jeszcze nie ma. Ale zwracam uwagę na to, że to właśnie ze strony innych państw członkowskich może nastąpić bardzo jednoznaczna presja na wdrożenie pewnych rozwiązań - zaznaczył.

 Jak dodał, "wtedy, gdybyśmy się do tego nie dostosowali, to oznaczałoby to, że ogromna rzesza naszych obywateli nie mogłaby korzystać z pewnych swobód, a nawet z normalnego trybu prowadzenia działalności gospodarczej".

Sonda
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny być zwolnione z części wprowadzonych restrykcji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze