Paweł Królikowski i legendarny Max Factor. Co ich łączyło?

2020-02-27 14:50 WSB
Paweł Królikowski nie żyje
Autor: WBF

Paweł Królikowski nie żyje. Ta informacja wstrząsnęła polskim kinem, teatrem i telewizją. Choć wszyscy od miesięcy wiedzieliśmy o chorobie wspaniałego aktora, to tliła się nadzieja, że znowu zobaczymy go na ekranie czy deskach teatru. Niestety, Paweł Królikowski musiał zejść przedwcześnie ze sceny. Co jednak ciekawe, urodzonego w Zduńskiej Woli aktora z filmem i teatrem łączyło dużo więcej, niż tylko wspaniałe role. To w tym samym mieście urodził się legendarny Max Factor, bez którego dzisiaj świat kina, telewizji, a także świat kosmetyków wyglądałby zupełnie inaczej.

Śmierć Pawła Królikowskiego, znanego i cenionego aktora filmowego i teatralnego, prezentera telewizyjnego i, przede wszystkim, wyjątkowego człowieka, to potężny cios dla polskiej kultury i sztuki. Jego wpływ na nią był ogromny, podobnie jak innej, urodzonej w Zduńskiej Woli osoby. W tym samym mieście co Paweł Królikowski urodził się wcześniej Maksymilian Faktor aka Michaił Faktorowicz, lepiej znany światu jako Max Factor. Dzisiejsze kino bez niego nigdy nie byłoby takie samo.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kultowe polskie produkty i marki... czy zagraniczne? [QUIZ]

Maksymilian Faktor, a według błędnych dokumentów Michaił Faktorowicz przyszedł na świat w 1872 roku w Zduńskiej Woli, w rodzinie żydowskiej. Chciał być artystą i imał się różnych zajęć, od prac w drogerii poprzez bycie perukarzem. To doświadczenie zaowocowało w przyszłości. W wieku 20 lat otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie i jednym z jego zajęć było wykonywanie charakteryzacji aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego, przy okazji stając się doradcą od kosmetyki dla rosyjskich elit i dworu carskiego. Wkrótce postanowił wyjechać do USA, początkowo tylko na targi kosmetyczne, ale ostatecznie zostając na stałe, przy okazji zmieniając swoje dane osobowe na Max Factor.

Początkowo Max Factor był ulicznym charakteryzatorem aktorów w Hollywood, stworzył pierwszy szybko nakładany i zmywalny makijaż (tworząc, znane do dziś słowo, make-up), oraz był prekursorem pakowania kosmetyków w tubki. Nic dziwnego, że w 1917 roku podjął współpracę z pierwszym profesjonalnym gabinetem charakteryzacji filmowej, co zaowocowało Oscarem za charakteryzację w 1929 roku.

Tak zaczęła się budowa wielkiej sławy i imperium Maxa Factora. To on stworzył z Borisa Karloffa potwora Frankensteina. To on współpracował m.in. z Polą Negri, Ritą Hayworth, Marleną Deitrich, Johnem Waynem, Charlie Chaplinem, Frankiem Sinatrą czy Rudolfem Valentino. Wielki sukces sprawił, że kosmetyki Maxa Factora pod nazwą Max Factor & Company w 1930 roku eksportowano już do 80 krajów na świecie.

Choć sam Max Factor zmarł w 1938 roku, to jego dziedzictwo jest kontynuowane. Firma Max Factor dzisiaj to prężnie działająca na całym świecie linia kosmetyków. Wartość spółki to ponad 3 mld dolarów.

Najnowsze