Nadal  będziemy płacić tyle samo, ile za krajowe połączenia

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com Nadal będziemy płacić tyle samo, ile za krajowe połączenia

UE przedłużył ważny program. Stawki za roaming nie zmienią się przez kolejną dekadę

2022-03-25 5:57

Zgodnie z planami Parlament Europejski, program "dzwoń jak z domu" zostanie przedłużony na kolejne 10 lat. Oznacza to, że za połączenia zagraniczne w roamingu na terenie UE wciąż będziemy płacić tyle samo, ile za krajowe. Przepisy muszą teraz jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej. Program miał pierwotnie wygasnąć 30 czerwca 2022 r.

W komunikacie Parlament Europejski podkreślił, że program znoszący dopłaty do roamingu w sieciach komórkowych miał pierwotnie wygasnąć 30 czerwca 2022 r. Jednak - co uzgadniano już w zeszłym roku - użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nadal wykonywać połączenia na takich samych zasadach, jak dotychczas.

Czytaj także: Z tych produktów korzystają miliony Polaków. A zyski płyną prosto do państwa Putina

Oznacza to, że dzwoniąc w roamingu na terenie UE nie poniesie się żadnych dodatkowych opłat. Użytkownicy będą też mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia komórkowego za granicą, jak w kraju. "Podczas negocjacji z Radą posłowie uzyskali zapis w nowych przepisach zakazujący praktyk, które obniżają jakość usług roamingowych (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G)" - czytamy.

Odłóż telefon i żyj. Ważna zmiana w przepisach drogowych

Hurtowe opłaty roamingowe - czyli opłaty, jakie operatorzy pobierają od siebie nawzajem, gdy ich klienci korzystają z innych sieci - zostaną ograniczone do 2 euro za gigabajt (od 2022 r.) i będą stopniowo obniżane do 1 euro w 2027 r. Jeśli konsumenci przekroczą limity określone w umowie podczas korzystania z roamingu, wszelkie dodatkowe opłaty nie będą mogły być wyższe niż hurtowe pułapy roamingowe.

Sonda
Czy często korzystasz z roamingu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze