Płaca godzinowa w Polsce
Według danych Eurostatu za drugi kwartał br. liczona w euro płaca godzinowa w Polsce wzrosła o 11 proc. rok do roku. Jak wskazuje businessinsider.pl w całej Unii wzrost był zaledwie 3,5-procentowy. Oznacza to, że wynagrodzenia w Polsce rosły szybciej o aż 7,2 proc. w porównaniu ze średnią unijną.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że jak wynika z 49. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad przeprowadzonego w III kw. tego roku pokazuje, że nieznacznie zwiększyła się rotacja pracowników — w ciągu ostatniego półrocza 20 proc. ankietowanych zmieniło pracodawcę, o 3 pkt proc. więcej niż deklarowano w II kw. Powodem zmiany była z reguły chęć otrzymania wyższych zarobków (48 proc. wskazań) i rozwoju zawodowego (47 proc.).
Kiedy będziemy zarabiać na poziomie unijnym?
Co do wynagrodzeń, to uwzględniając roczny wzrost w euro w drugim kwartale br., wychodzi na to, że względem Unii "poprawiliśmy się w 2022 r. o 2,4 pkt proc. i obecnie zarobki u nas to około 42,4 proc. średniej unijnej" - wskazuje businessinsider.pl. "Względem Niemiec skok w ciągu roku jest niewiele mniejszy, bo o 2,2 pkt proc. do 33,2 proc. W tym tempie potrzebowalibyśmy jednak jeszcze aż 30 lat, żeby dogonić naszych zachodnich sąsiadów" - podaje portal.
Jednocześnie, jak wynika z raportu Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego gotowość do zmiany pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. 9 proc. deklaruje, że aktywnie szuka pracy, kolejne 44 proc. przyznaje, że przegląda oferty pracy, choć nie robi tego zbyt aktywnie.