pieniadze euro banknoty

i

Autor: shutterstock Na jesieni ruszą pierwsze przelewy z KPO

Płace w Polsce

Pensje Polaków jak w Niemczech? Kiedy będziemy zarabiać na poziomie unijnym?

2022-10-18 9:52

"Nasze wynagrodzenia liczone w euro odnotowały znaczny wzrost, dużo wyższy niż w innych krajach Unii" - podaje portal businessinsider.pl. Jak czytamy jest to efekt podwyżek wyrównujących inflację. "Płace w Polsce zbliżyły się do średniej unijnej" - informuje portal. Kiedy będziemy zarabiać na poziomie unijnym?

Płaca godzinowa w Polsce

Według danych Eurostatu za drugi kwartał br. liczona w euro płaca godzinowa w Polsce wzrosła o 11 proc. rok do roku. Jak wskazuje businessinsider.pl w całej Unii wzrost był zaledwie 3,5-procentowy. Oznacza to, że wynagrodzenia w Polsce rosły szybciej o aż 7,2 proc. w porównaniu ze średnią unijną.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że jak wynika z 49. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad przeprowadzonego w III kw. tego roku pokazuje, że nieznacznie zwiększyła się rotacja pracowników — w ciągu ostatniego półrocza 20 proc. ankietowanych zmieniło pracodawcę, o 3 pkt proc. więcej niż deklarowano w II kw. Powodem zmiany była z reguły chęć otrzymania wyższych zarobków (48 proc. wskazań) i rozwoju zawodowego (47 proc.).

Kiedy będziemy zarabiać na poziomie unijnym?

Co do wynagrodzeń, to uwzględniając roczny wzrost w euro w drugim kwartale br., wychodzi na to, że względem Unii "poprawiliśmy się w 2022 r. o 2,4 pkt proc. i obecnie zarobki u nas to około 42,4 proc. średniej unijnej" - wskazuje businessinsider.pl. "Względem Niemiec skok w ciągu roku jest niewiele mniejszy, bo o 2,2 pkt proc. do 33,2 proc. W tym tempie potrzebowalibyśmy jednak jeszcze aż 30 lat, żeby dogonić naszych zachodnich sąsiadów" - podaje portal.

Jednocześnie, jak wynika z raportu Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego gotowość do zmiany pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. 9 proc. deklaruje, że aktywnie szuka pracy, kolejne 44 proc. przyznaje, że przegląda oferty pracy, choć nie robi tego zbyt aktywnie.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze