Praca

i

Autor: Pixabay Ilu jest bezrobotnych na Warmii i Mazurach? Znamy najnowsze dane.

Najniższa krajowa 2023

Czy płaca minimalna powinna być taka sama w całym kraju? Eksperci tłumaczą

2022-09-13 12:59

Minimalna stawka godzinowa w 2023 r. ma wzrosnąć od 1 stycznia do 22,10 zł, a od 1 lipca – 22,50 zł. Zakłada się również wzrost płacy minimalnej w 2023 r. do 3383 zł od stycznia i 3450 zł od lipca. Czy jednak stawka minimalna powinna być identyczna w całym kraju? Ekonomiści, z którymi rozmawiał Super Biznes mają wątpliwości.

Opinie ekspertów ws. jednakowej płacy minimalnej w Polsce

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 r., przedłożoną przez ministra rodziny i polityki społecznej. Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku dla określonych umów cywilnoprawnych ma wyglądać następująco, tj. od 1 stycznia 2023 roku ma wynosić 22,10 zł, a od 1 lipca 2023 roku - 22,50 zł. Czy stawki te powinny być różne w skali całego kraju?

- Z punktu widzenia ekonomicznego miałoby uzasadnienie takie zróżnicowanie - powiedział w rozmowie z Super Biznesem Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska. Jak zaznaczył wynagrodzenia też "bardzo różnią się w różnych regionach kraju". - Płaca minimalna powinna być do tego dostosowana. Z punktu widzenia organizacyjnego lub politycznego trudno sobie wyobrazić, żeby mogło do tego dojść - dodał Luziński.

- Należy się zastanowić co jest problemem dla przedsiębiorstw. Dla wielu z nich prawdopodobnie będą to koszty regulacyjne/prawne. System prawno-podatkowy wydaje się też istotnym elementem hamującym inwestycje nad Wisłą. Wreszcie, warto zastanowić się z czego wynika potencjalne większe bezrobocie wśród biedniejszych regionów. W dużej mierze to efekt zbyt niskich kompetencji pracowników (zbyt niska produktywność w relacji do wynagrodzenia). Być może należałoby w pierwszej kolejności starać się podnosić kwalifikacje takich osób w bardziej efektywny sposób. Wówczas akceptacja płacy minimalnej przez przedsiębiorstw być może nie byłaby wielkim wyzwaniem - powiedział Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk

Zróżnicowanie nie tylko geograficzne

Proponowana minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2023 r., tj. 22,10, oznacza wzrost o 2,40 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r., czyli o 12,2 proc. Podwyższenie minimalnej stawki godzinowej od 1 lipca 2023 r. do 22,50 zł oznacza wzrost o 2,80 zł w stosunku do kwoty z 2022 r., czyli o 14,2 proc.

- Zróżnicowanie nie musi być tylko geograficzne, ale i powinno uwzględniać m.in. doświadczenie, czy wiek - powiedział w rozmowie z Super Biznesem Marek Tatała, ekonomista z Fundacji Wolności Gospodarczej. Stwierdził, że Polska jest na tyle dużym krajem, że "warto myśleć o zróżnicowaniu". - To, co może być problemem dla pracodawców w mniejszych miejscowościach jest zupełnie czym innym, niż dla pracodawców w Warszawie. Ponadto koszty życia są inne niż dla osób mieszkających w małych miejscowościach - dodał Tatała.

- Nie mam tutaj jednoznacznego zdania - powiedział Super Biznesowi Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Jak zaznaczył z jednej strony krok ten mógłby zmniejszać swego rodzaju "nierówności na rynku pracy poprzez przenoszenie niektórych (najczęściej najmniejszych) działalności do województw z niższą płacą minimalną". - Być może w biedniejszych obszarach zmniejszeniu uległaby również skala szarej strefy. To jednak tylko dywagacje - powiedział Balcerowski.

Sonda
Czy płaca minimalna zakłada przez rząd na 2023 jest wystarczająca?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany