Pensje Polaków w województwach. Zobacz, gdzie zarabia się najlepiej, a gdzie najgorzej

2021-11-21 9:02

Pensje Polaków rosną wolniej niż się tego spodziewano. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie, że średnia krajowa płaca w tej chwili to 5917,15 zł (brutto). Ale to średnia dla całego kraju. Tymczasem wynagrodzenia w rozmaitych województwach są zróżnicowane. Z danych GUS wynika, że najlepiej zarabia się na Mazowszu, a najsłabiej na Warmii i Mazurach. Szczegóły w galerii.

Ile zarabia się w Polsce?

Z najnowszych danych GUS wynika, że niestety rozpędzony pociąg płac wyraźnie hamuje. Średnia krajowa pensja wynosi obecnie 5917,15 zł brutto, co na rękę (netto) daje ok. 4,3 tys. zł. W skali miesiąca pula ta wzrosła tylko o 1,3 proc., choć w skali roku zanotowano wzrost wynagrodzeń rzędu 8,4 proc. Jednak średnia płaca w każdym województwie Polski jest inna. Najlepiej zarabia się zarabia się na Mazowszu, a najsłabiej na Warmii i Mazurach. Różnica pomiędzy średnimi zarobkami w tych województwach wynosi aż 1775,91 zł. To spora różnica. Z czego taka różnica może wynikać? Mazowsze tak dobrze plasuje się w wynagrodzeniowych statystykach ze względu na Warszawę. To w stolicy wiele korporacji, firm, urzędów ma swoje główne siedziby. To tutaj też swoje oddziały ma wiele międzynarodowych firm i instytucji. Zwykle zarobki w stolicach są najwyższe, ale i koszty życia również do najniższych nie należą. Jeśli jesteś ciekawy, jaka jest przeciętna pensja w Twoim województwie, zajrzyj do galerii.

ZOBACZ: Wielkie zmiany w urlopach! Wolne z powodu “siły wyższej” już od 2022

Choć wynagrodzenia w Polsce rosną, to niestety podwyżki dosłownie pożera nam inflacja. W Polsce inflacja doszła już do poziomu 6,8 proc. W styczniu na pewno dojdzie do 7 proc., a istnieje ryzyko, że będzie nawet dwucyfrowa. A przypominamy, że bezpieczny próg inflacji to 2,5 proc. Tylko w takiej sytuacji podwyżki cen nie są w rzeczywistości odczuwane przez konsumentów. Zatem wyraźnie widać, że dawno go przekroczyliśmy.

Złote Laury 2021. Szef PFR: nie wykluczamy kolejnych tarcz finansowych
Sonda
Czy sportowcy powinni mieć zapewnioną godną pensję?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze