Polski złoty

i

Autor: Shutterstock Kursy walut [27.05.2022]. Złoty wyraźnie się umacnia. Ile kosztuje euro i frank szwajcarski?

Płace w górę

Ogromna podwyżka pensji Polaków! GUS podał konkretne dane. Przekroczona kolejna bariera!

2025-05-21 15:37

Kwiecień 2025 roku przyniósł mieszane sygnały z polskiego rynku pracy. Z jednej strony odnotowano spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, z drugiej zaś – wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto. Przekroczona została kolejna bariera. Jak dokładnie prezentują się te dane i co oznaczają dla polskiej gospodarki? Niektórzy mogą być w szoku!

Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Okazuje się, że w kwietniu 2025 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6446,8 tys. etatów - podał GUS. Oznacza to spadek o 0,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Ten spadek może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zmiany w strukturze gospodarki, automatyzacja procesów produkcyjnych, czy też sytuacja na rynkach zagranicznych.

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

Mimo spadku zatrudnienia, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wzrosło. Osiągnęło ono poziom 9045,11 zł, co stanowi nominalny wzrost o 9,3% w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku - podał GUS. Tym samym przekroczona została kolejna bariera! Wzrost wynagrodzeń może być efektem presji inflacyjnej, rosnącej produktywności pracy, czy też polityki płacowej firm.

Te dane pokazują zjawiska zachodzące w polskiej gospodarce i są niezbędne do wyliczania wielu świadczeń. Między innymi wzrost płac brany jest pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Drugim takim ważnym wskaźnikiem, jaki się wówczas bierze pod uwagę jest inflacja. Przypomnijmy, że inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,3. proc. Choć powoli spada, to wciąż mierzymy się z drożyzną, bo tak zwany bezpieczny próg inflacji czy też cel inflacyjny to 2,5 proc. Kiedy inflacja osiąga taki właśnie poziom jest nieodczuwalna w portfelach obywateli i dobrze wpływa na gospodarkę.

Super Biznes SE Google News
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”
Porachunki Osobiste
Pracownicze benefity. Na których zależy nam najbardziej? PORACHUNKI OSOBISTE

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze