inflacja, portfel

i

Autor: pexels

Pensje w większości wyższe, zlecenia na razie tracą. Ile na rękę w lipcu?

2022-07-06 11:14

Jaką pensję Polacy dostaną w lipcu? – Zrobiliśmy już pierwsze lipcowe listy płac. Wynika z nich, że zleceniobiorcy, którzy wcześniej mieli rolowane zaliczki, dostaną mniej na rękę niż w czerwcu. Etatowcy z reguły zyskają. Różnice między czerwcową a lipcową pensją zależą głównie od tego, czy w pierwszej połowie roku mieli rolowane zaliczki – tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting. Osoba, która dostaje ze zlecenia 8 tys. zł, w lipcu i kolejnych miesiącach otrzyma 259 zł mniej. W rozliczeniu całego 2022 r. straci 32 zł w stosunku do 2021 r. Natomiast już zleceniobiorca dostający 14 tys. zł brutto w lipcu otrzyma 483 zł więcej, a w całym roku zyska 2591 zł. – podaje „Rzeczpospolita”.

Ile pensji na rękę w lipcu?

Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator wynagrodzeń uwzględniający nowelizację Polskiego Ładu. W niektórych przypadkach pracowników czeka rozczarowanie, bo ich wypłata może być niższa. Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu, który zaczął obowiązywać 1 lipca 2022 r, został obniżony PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc, uchylono także obowiązek przeliczania zaliczek na podatek według przepisów z 2022 r. i 2021 r. oraz zlikwidowano ulgi dla klasy średniej.

Dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń można sprawdzić np. jaką otrzyma pensję pracownik będący na etacie, który złożył PIT2, ma standardowe koszty, nie uczestniczy w PPK, miał rolowanie zaliczki, a także korzystał z ulgi dla średnich klas. Zakładając, że jego pensja wynosi 6 tys. zł brutto, w lipcu otrzyma kwotę o 101 zł wyższą. W zestawieniu 2022 r. z 2021 r., zyska on 1217zł. Wyższą o 77zł pensję otrzyma pracownik, który zarabia 7 tys. zł. Rocznie zyska on 932 zł. W przypadku, gdy pracownik co miesiąc zarabia 10 tys. zł, w lipcu zarobi tylko 7 zł więcej, natomiast w stosunku do poprzedniego roku, roczna kwota wyniesie 2520 zł więcej.

Kto zarobi mniej w lipcu?

Ucierpieć mogą osoby zatrudnione na etacie, których miesięczne zarobki wynoszą do 12,8 tys. zł brutto i nie złożyli oni PIT-2. W przypadku pracowników, którzy złożyli taki dokument, jednak ich zarobki sięgają od 10,3 do 12,8 tys. zł brutto, także otrzymają w lipcu niższe wynagrodzenie. Podobna sytuacja spotka zleceniobiorców, których pensja wynosi do 12, 8 tys. zł miesięcznie. Np. zleceniobiorca, który zarabia 4 tys. zł brutto, w lipcu otrzyma wypłatę o 129 zł niższą, jednak w zestawieniu rocznym w stosunku do przepisów z ubiegłego roku zyska on 1522 zł.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Zmiany w pensjach pracowników. Kto na tym zyska, a kto straci?

-Zrobiliśmy już pierwsze lipcowe listy płac. Wynika z nich, że zleceniobiorcy, którzy wcześniej mieli rolowane zaliczki, dostaną mniej na rękę niż w czerwcu. Etatowcy z reguły zyskają. Różnice między czerwcową a lipcową pensją zależą głównie od tego, czy w pierwszej połowie roku mieli rolowane zaliczki – tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowych ASCS-Counsulting. Dodaje, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, pracownicy, którzy mają wyższe zaliczki na PIT i przez to niższą wypłatę, w zestawieniu rocznym odzyskają nadpłacony podatek. Ministerstwo jednak ostrzega, że najbardziej stratni mogą być ci, którzy posiadają wiele źródeł dochodów. Przyczyną tego jest m.in. fakt, ze kwotę wolną można stosować jedynie u jednego płatnika, a także potrącenie od każdej umowy składki zdrowotnej, której odliczyć nie wolno.

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany