Polski eksport

i

Autor: Shutterstock

PIE wybrało najlepsze rynki eksportowe

2022-02-02 10:02

Jak eksportować, to do USA. Na liście najbardziej perspektywicznych rynków dla polskich eksporterów nie znalazły się natomiast Rosja ani kraje Ameryki Południowej – informuje "Puls Biznesu". "Polskie firmy eksportują głównie do UE (74 proc. wartości w 2020 r.), pozostałych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (6 proc.) oraz EFTA (2 proc.). Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zbadali, które kraje są najbardziej perspektywiczne" – pisze "Puls Biznesu".

Eksperci PIE pod uwagę wzięli konkurencyjność polskich towarów na danym rynku, jego wielkość i perspektywy wzrostu.

"Taki raport zrobiliśmy po raz pierwszy. Zaskoczeniem jest wysokie miejsce Zjednoczonych Emiratów Arabskich, brak Korei Południowej w pierwszej dwudziestce oraz dalekie 19. miejsce Meksyku. Pozostałe wyniki nie są bardzo zaskakujące, ponieważ wśród rynków perspektywicznych nie wskazywaliśmy tych, na których polscy eksporterzy działają na nieznaczną skalę" – mówi cytowany w "PB" kierownik zespołu gospodarki światowej PIE Marek Wąsiński.

Express Biedrzyckiej - Jarosław Gowin: Nie boję się zemsty Kaczyńskiego. Nie wykluczam współpracy z Tuskiem

Jak pisze "PB" w pierwszej trójce znalazły się Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny. Tuż za nimi uplasowała się Ukraina, a za nią Indie. Pierwszą dziesiątkę zamykają Wietnam, Japonia, Kanada, Egipt i Serbia.

"W pierwszej dwudziestce zabrakło Australii i krajów Ameryki Południowej, co wynika z małego udziału importu z Polski w tych rynkach. Rosji nie ma z kolei dlatego, że z powodu wojny prowadzonej z Ukrainą i wzajemnych sankcji z Zachodem nie jest to perspektywiczny rynek" – czytamy w "PB".

Sonda
Prowadzisz swoją działalność gospodarczą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany