Gdzie zrobisz najtańsze zakupy? Zaskoczenie: to nie Lidl, ani Biedronka

i

Autor: Pixabay.com

Pięć lat programu „Rodzina 500 Plus”. Jak oceniają go Polacy?

2021-03-31 8:50

Kończący właśnie pięć lat program Rodzina 500 plus dla połowy rodzin jest filarem ich budżetów, a dla 17 proc. przesądza o finansowym bycie – podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Zgodnie z danymi resortu rodziny i polityki społecznej od 1 kwietnia 2016 r. na wypłaty 500 Plus przeznaczonych zostało ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objęto 6,6 mln dzieci. W połowie 2019 r. program zmieniono, od tamtej pory oferuje dofinansowanie również na pierwsze dziecko, bez względu na poziom dochodów gospodarstwa domowego. BIG InfoMonitor zwraca uwagę, że trzema głównymi celami programu były: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa oraz inwestycja w rodzinę.

„Czy udało się je zrealizować? Na pewno nie można tego powiedzieć o przyroście liczby urodzeń. Nie było z tym najlepiej w pierwszych latach programu, a mimo poszerzenia programu o wypłaty pieniędzy już od pierwszego dziecka, ostatnio w tej kwestii decydujący głos miała jednak pandemia.Groźba utraty pracy, zdrowia, a nawet życia nie zachęcają do posiadania dzieci. W okresie luty 2020-styczeń 2021 w Polsce urodziło się niespełna 350 tys., co według rocznych danych GUS-u może wskazywać na najniższy 12-miesięczny wynik po II wojnie światowej” – napisali analitycy Biura.

Przeszło 7 mld zł otrzymały dotąd rodziny z programu Rodzina 500 plus w województwie kujawsko-pomorskim

„Jak podaje GUS, w 2019 r. zasięg ubóstwa w gospodarstwach z dziećmi na utrzymaniu obniżył się zarówno w porównaniu z 2018 r. jak i z latami 2015, 2016. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych oraz w domach, gdzie dziecko lub dzieci wychowuje samodzielnie jedno z rodziców.Bez wątpienia dodatkowe wsparcie w postaci było w tym pomocne” – ocenia. Wzrost możliwości finansowych dzięki programowi „Rodzina 500 Plus” potwierdzają też wyniki badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że dzięki programowi mniej osób zmuszonych jest do pożyczania pieniędzy, mniej ma też kłopoty z obsługą bieżących zobowiązań, a niektórzy zwracają uwagę, że dodatkowe wpływy pozwoliły im spłacić zaległości.

WIELKANOC 2021. Mega promocje w Netto. Biała kiełbasa za 80 gr, słodycze za 1 zł, wielkie rabaty na mięso i ryby! [GALERIA]

Badanie pokazało także, że pięć lat po starcie program ma więcej zwolenników niż przeciwników. W całym społeczeństwie dobrze postrzega go 41 proc. ankietowanych, wobec 28 proc. mówiących o nim źle i 30 proc. oceniających go neutralnie.

Badanie pokazało również, że 30 proc. ankietowanych, 500 plus pozwoliło przetrwać w trudnym czasie pandemii COVID-19. „Istnienie programu bardziej doceniła część już wcześniej korzystających z pomocy osób, ale nie tylko oni. Po 500 Plus zdecydowali się też sięgnąć ci, którzy mieli prawo do niego wcześniej, ale nie składali wniosku o wypłatę, bo uważali, że dobrze sobie radzą i nie powinni wyciągać ręki do państwa” – podkreślono.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze