Miliony na odszkodowania dla rolników
W sierpniowym numerze wydawanego przez MRIRW "Rolniczych pór roku", Czesław Siekierski, szef resortu rolnictwa zapewnił, że jako pierwsi pomoc finansową otrzymają rolnicy, których plantacje owoców ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia. Wyjaśnił, że chodzi głównie o gospodarstwa z okolic Opola Lubelskiego, Kraśnika, a także Ziemi Sandomierskiej.
- "Na ten cel otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej 37 milionów euro. Jednocześnie uzyskaliśmy zgodę na uzupełnienie tego unijnego wsparcia do 200 proc. z budżetu krajowego i z tej możliwości skorzystamy" - powiedział minister. Dodał, że całkowita kwota pomocy wyniesie ok. pół miliarda złotych, a na konta rolników trafi ona jesienią tego roku.
Pieniądze dla poszkodowanych przez suszę
Minister Siekierski poinformował też, że oddzielną formą pomocy będzie wsparcie dla rolników realizowane na podstawie ustaleń z protokołów dokonanych przez specjalne komisje szacujące straty wywołane przez suszę i inne klęski żywiołowe. Wyjaśnił, że pomoc ta trafi do poszkodowanych rolników z całej Polski i będzie realizowana w ramach wydatków z budżetu krajowego na 2025 r. Pod koniec tygodnia rząd ma przyjąć projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.
Jak poinformował w poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, susza rolnicza występowała na terenie trzynastu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego. Susza dotknęła uprawy: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu i buraka cukrowego.
Polecany artykuł: