500 plus dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: AP / Visar Kryeziu; SHUTTERSTOCK 500 plus dla uchodźców z Ukrainy

Pieniądze dla uchodźców z Ukrainy. 500 plus, 300 plus i dopłaty do żłobka

2022-03-11 11:18

Uchodźców z Ukrainy przybywa w Polsce z dnia na dzień. Wielu dorosłych przybywa do nas z dziećmi. W Polsce czeka na nich nie tylko schronienie od militarnej agresji, ale i sporo świadczeń socjalnych. Ukraińcy przybywający do Polski mogą liczyć na popularne 500 plus na dziecko, wyprawkę szkolną czy upusty w opłatach za żłobek.

Wojna na Ukrainie trwa. w Polsce na uchodźców czekają świadczenia na dzieci

Wojna na Ukrainie trwa już kolejny tydzień. W Polsce pojawiły się tysiące uchodźców. Większość z nich zatrzymała się w w dużych miastach. Ukraińcom jest pomoc i materialne wsparcie. Zgodnie z projektem specustawy osobom, których pobyt w Polsce zostanie zalegalizowany w trybie określonym w jej przepisach, będzie przysługiwać prawo do wielu świadczeń, głownie na dziecko. Uchodźca z Ukrainy będzie miał prawo m.in. do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, świadczenia na wyprawkę szkolną 300 plus(od przyszłego roku szkolnego, bo na ten rok już nie przyjmuje się wniosków), rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) oraz dofinansowania na obniżenie opłaty żłobkowej, które wejdzie w życie od kwietnia. 

Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z takich świadczeń oferowanych w Polsce? Prawo do świadczeń ma przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym uchodźca i jego dziecko zostali wpisani do rejestru obywateli Ukrainy. Wniosek o świadczenie 500 plus lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dorosły uchodźca będzie musiał złożyć do ZUS w formie elektronicznej. Jedynie w przypadku świadczeń rodzinnych uzależnionych od spełnienia kryterium dochodowego, do których należy zasiłek na dziecko, wprowadzono wyjątek od ogólnych zasad stanowiący, że przy obliczaniu dochodu nie uwzględnia się członka rodziny, który pozostał na Ukrainie.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze