Pieniądze na jesień

2008-08-31 9:00

Za łatwe i szybkie podratowanie domowego budżetu trzeba zapłacić.

Wakacje mocno nadszarpnęły twoją kieszeń, a szykują ci się spore wydatki związane z zaopatrzeniem dzieci w przybory szkolne? Podpowiadamy ci, gdzie szybko i bez większych formalności pożyczą ci pieniądze.

Najtaniej i najszybciej forsę pożyczyć możesz od kogoś z rodziny lub od znajomego. Także pożyczka w zakładzie pracy powinna być i wygodna, i niedroga. Nie każdy jednak ma możliwość skorzystania z takich rozwiązań. To wcale nie powód do zmartwienia. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to masz jeszcze wiele innych możliwości uzyskania pożyczki lub zrobienia zakupów na krechę.

W banku

Najmniej będzie cię kosztowało robienie zakupów "na krechę" kartą kredytową. Pod warunkiem jednak, że będzie cię stać na szybkie - w przeciągu ok. miesiąca - spłacenie całego długu. Wówczas w niektórych bankach i przy spełnieniu określonych wymogów (np. osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów) taki kredyt możesz mieć nawet za darmo. Przekroczenie jednak wyznaczonych przez bank terminów spowoduje, że kredyt ten stanie się jednym z droższych na rynku. Jest to więc dobry sposób na pożyczkę dla osób stosunkowo dobrze sytuowanych (niemających poważnych problemów finansowych) i bardzo zdyscyplinowanych.

Jeśli masz rachunek oszczędnościowo- -rozliczeniowy w banku, to prostym i stosunkowo tanim sposobem szybkiego pożyczenia pewnej kwoty na niezbędne wydatki będzie dla ciebie skorzystanie z tzw. kredytu w ROR (banki stosują tu różne nazwy - np. limit kredytowy).

Dzięki niemu możesz wypłacić ze swojego konta więcej pieniędzy, niż faktycznie się na nim znajduje. Bank sam odbiera dług - wraz z odsetkami za okres twojego zadłużenia - w momencie, gdy na twoim koncie pojawią się pieniądze (np. pensja za kolejny miesiąc). Jest to kredyt odnawialny - spłacenie długu z obecnego miesiąca umożliwia ci skorzystanie z kredytu w miesiącu następnym itd.

Aby korzystać z takiego kredytu, musisz podpisać ze swoim bankiem stosowną umowę (najczęściej wymaga się, by klient posiadał już konto od jakiegoś czasu - np. 3- 6 miesięcy). Na podstawie wysokości twoich zarobków bank określa, ile maksymalnie możesz pożyczyć.

Banki oferują także - również tzw. klientom z ulicy - standardowe kredyty gotówkowe. Pozyskane dzięki nim środki można przeznaczyć na dowolny cel. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza dla osób nieposiadających konta w danym banku mogą one być stosunkowo drogie. Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne promocje takich kredytów (albo tzw. pożyczki sezonowe - wakacyjne, jesienne itp.). Zdarza się bowiem, że w ramach takich promocji można otrzymać pożyczkę dużo taniej.

W SKOK-ach

W sytuacji, gdy w bankach nie uda ci się nic załatwić, możesz spróbować w jednej z licznych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Jeśli od pewnego czasu jesteś członkiem kasy i korzystałeś już z jej oferty, to nawet nie zawracaj sobie głowy propozycjami banków: SKOK-i mogą ci zaoferować zbliżone - a niektóre nawet lepsze - warunki.

Jeśli jednak występujesz z pozycji klienta z ulicy, to pożyczka w SKOK-u może cię kosztować więcej niż kredyt w banku. Musisz bowiem w cenę pożyczki wliczyć koszty związane z przystąpieniem do kasy (z reguły w sumie kilkadziesiąt zł).

Może to być suma znacząca, zwłaszcza w stosunku do niewielkiej kwoty pożyczki.

W firmach

Gdy zawiodą cię banki i SKOK-i albo gdy gotówki potrzebujesz pilnie, bez większych formalności, zabezpieczeń, zaświadczeń itp., to możesz skorzystać z tzw. pożyczki niezabezpieczonej w jednej z firm pożyczkowych (często zresztą związanych z bankami; niekiedy też są to po prostu marki należące do banków), np. AIGO, CitiFinancial, Halogotówka czy Provident.

Wszystkie te firmy są sprawdzone i uczciwe, a ich oferta bardzo wygodna. Jest też z reguły prosta i przejrzysta - nie ma tu żadnych kosztów dodatkowych, prowizji czy opłat; wszystko wliczone jest w ratę, której wysokość znasz z góry. Tak jest np. w Providencie, z którym wszystkie formalności załatwiasz w domu: umawiasz się telefonicznie z przedstawicielem firmy, który przyjeżdża do ciebie, podpisuje z tobą umowę, a następnie przywozi ci gotówkę. Po raty również przyjeżdża do twojego domu. Raty płacisz co tydzień. Warunki ich spłaty są bardzo proste. Jeszcze zanim podpiszesz umowę, dostajesz dokładną informację, ile będą one wynosiły.

Walorem "Halogotówki" z kolei jest to, że pożyczkę można uzyskać tu od ręki przez telefon. To wygodne rozwiązanie. Pozostałe firmy najczęściej udzielają pożyczek we własnych placówkach.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze