Pierwsza Komunia - weź pożyczkę na prezenty

2010-05-03 16:06

Pani Justyna Bochniak (30 l.) mieszka w Stepnicy - małym, urokliwym miasteczku na Pomorzu Zachodnim. Jest mężatką, szczęśliwą mamą trójki dzieci i... ciocią aż trójki wspaniałych maluchów, które w tym roku idą do komunii. Dlatego, by poradzić sobie z kosztami, zdecydowała się na pożyczkę w SKOK-u Stefczyka.

- Pracuję razem z mężem w fabryce mebli. Na zarobki nie mogę narzekać, ale prezenty dla siostrzenicy i dwójki siostrzeńców to duże wyzwanie. Tym bardziej, że to prezenty komunijne - mówi pani Justyna.

Przeczytaj koniecznie: Pierwsza Komunia - co zrobić, by dziecko zapamiętało ją na całe życie

W jej rodzinie komunia święta to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu, a ona sama jest ukochaną ciocią, która za żadne skarby nie chciała by zawieść dzieci! Dodatkowym, oczywiście finansowym problemem, jest fakt, że komunia święta będzie odbywała się w Poznaniu. – Do tego spłacam kredyt, który wzięłam na remont mieszkania. Dlatego przez kilka tygodni mocno się głowiłam, co z robić z tą komunią… Aż koleżanka podpowiedziała mi, że przecież mogę wziąć w SKOK-u pożyczkę – taką, jaką ona wzięła w zeszłym roku na komunię swojego syna! - opowiada.

Pani Justyna na pożyczkę zdecydowała się niemal od razu. Pojechała do Goleniowa, gdzie znajduje się najbliższy oddział SKOK-u Stefczyka. Tam szczegółowo wypytano o jej bieżące obciążenia finansowe i zaproponowano pożyczkę konsolidacyjną. - Chodzi o to, by pani Justyna spokojnie mogła spłacić stary kredyt i żeby zostały jej jeszcze pieniądze na komunijne zakupy - wyjaśnia Emilia Rosińska z goleniowskiego SKOK-u. – Łączna suma rat za dwa kredyty w tym wypadku byłaby nawet o 100 złotych wyższa, niż jedna rata, którą pani Justyna będzie spłacała łącznie obwa zobowiązania - tłumaczy.

Patrz też: Co kupić na Pierwszą Komunię - zadbaj o pamiątkę na całe życie

Do udzielenia pożyczki potrzebny jest dowód i stałe zatrudnienie, może być też renta lub emerytura. Po szczegółowej informacji o zasadach udzielania pożyczki i wyliczeniu rat, pani Justyna wyszła z mężem na spacer, aby po godzinie wrócić i dowiedzieć się, że Kasa przyznała jej upragnioną pożyczkę w wysokości 10 tys. zł! Będzie ją spłacać przez 5 lat po 315 złotych miesięcznie.

- Zawsze myślałam, że przyznanie tak znacznej pożyczki trwa długo. Teraz spłacę stare długi i będę mogła spełnić marzenia ukochanych siostrzeńców - nie kryje wzruszenia dobra ciocia. Prosto z siedziby SKOK-u pobiegła po prezenty dla siostrzeńców.

Przeczytaj koniecznie: Jaki prezent wybrać na Pierwszą Komunię

Przed podobnym problemem stoi wiele cioć, babć, dziadków i rodziców chrzestnych. Bo komunia święta wiąże się z prezentami dla dzieci i to prezentami kosztownymi. Najpopularniejszym, choć z pewnością już nie najmodniejszym prezentem komunijnym nadal jest rower. Rower górski, bardzo przyzwoity, można kupić w sklepie lub przez internet za ok. 600 złotych. Prezentem bardzo pożądanym przez dzieci jest telefon komórkowy, ale nie byle jaki. Im więcej tak zwanych „bajerów” ma telefon i im bardziej jest kolorowy – przy czym dziewczynki preferują słodkie odcienie różu i pomarańczu, a chłopcy wolą połączenie kolorowych elementów z czernią lub chromem – tym lepiej. Ważne, by telefon miał rysunkowe menu. Telefon, który zadowoli 8-latka, powinien mieć nie tylko możliwość porozumiewania się za pomocą SMS-ów, MMS-ów i maili. Powinien być także wyposażony w multimedia, takie jak odtwarzacz muzyki, radio, aparat fotograficzny, kamerę. Aparat spełniający te warunki kosztuje co najmniej 400 złotych.

Jeśli mamy szczęście mieć wnuka ciekawego świata, możemy kupić mu lunetę. Lunety przeznaczone do domowego użytku są niewielkie, a widok przez nie jest naprawdę imponujący. Powierzchnia Księżyca usiana kraterami, czy możliwość obserwacji znad parapetu okna pierścieni Saturna, to z pewnością przeżycia, które warto dorzucić do przeżyć duchowych związanych z pierwszą komunią. Koszt przyzwoitej amatorskiej lunety to 350-500 złotych. Widoki dla odmiany bliskie, ale nie mniej imponujące, zapewni mikroskop. Taki z możliwością powiększania 400 razy kosztuje od 300 złotych wzwyż. Dzięki mikroskopowi klasy szkolnej można na przykład obejrzeć „ciałka zieleni” w liściu i łuski na ludzkim włosie.

Patrz też: Jak tanio zorganizować Pierwszą Komunię

Pożądanym prezentem jest konsola do gier lub konsola wideo, mająca pilota zdalnej obsługi – bardzo czułego na ruch. Taka konsola ma wbudowane specjalne kanały, dzięki którym można surfować w Internecie lub obrabiać zdjęcia cyfrowe. To wydatek rzędu 1 tys. złotych.

Z innych prezentów elektronicznych dużym powodzeniem cieszą się radioodtwarzacze. Radioodtwarzacz CD z tunerem cyfrowym, z doskonałej jakości głośnikami i możliwością odtwarzania plików MP3 kosztuje ok. 350 złotych.

Jeśli dziecko ma już przenośny odtwarzacz multimedialny, można dokupić mu do niego zestaw pilota i słuchawek, które przekazują sygnał bez straty jakości, dzięki przekaźnikom neodymowym (tradycyjne, gorsze przekaźniki są aluminiowe, kobaltowe lub ceramiczne). Taki zestaw kosztuje ok. 230 złotych.

Przeczytaj koniecznie: Prezent na Pierwszą Komunię? Poszukaj w sieci

Z pewnością doskonałym prezentem będzie kamera na karty pamięci. Kosztuje ok. 600 złotych.

Coraz popularniejszym, choć i bardzo drogim prezentem komunijnym staje się laptop. Tutaj ceny zaczynają się od 1000 złotych i sięgają kilku tysięcy. Z kolei dla dzieci, które mają już swoje osobiste komputery, dobrym prezentem będzie drukarka laserowa, którą można kupić od ok. 300 złotych lub drukarka atramentowa, niestety droższa w eksploatacji, kosztująca już nieco ponad 100 złotych.

Dla dzieci, które preferują aktywny tryb życia można wybrać prezenty związane ze sportem. Łyżworolki można kupić już za ok. 150 złotych. Wbrew pozorom, bardzo drogie są nowoczesne deskorolki, takie napędzane za pomocą silnika elektrycznego. Kosztują od 1400 złotych!

Rodzina, która złoży się na skuter dla chłopca, będzie musiała zgromadzić od 700 do ponad 2000 złotych.

Niezły zgryz będą mieli także rodzice dziecka przystępującego do pierwszej komunii. Trwa moda na organizowanie przyjęć komunijnych w restauracjach. Jest to zwykle obiad. Koszt przyjęcia w restauracji, ze stosownymi ozdobami na stole i wystrojem nawiązującym do uroczystości to od 70-200 złotych za miejsce przy stole.

www.skok.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze