Czym jest REIT?
REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to spółka lub fundusz inwestycyjny, który dysponuje przychodami finansowymi z nieruchomości komercyjnych. Nabywa duże, dochodowe nieruchomości komercyjne, a 80 – 90 proc. zysku z inwestycji wypłaca w formie dywidendy akcjonariuszom. Tego typu podmioty funkcjonują na ponad 40 rynkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie stopy zwrotu z REIT-ów sięgają nawet 11 proc. zainwestowanego kapitału. Minimalny poziom stopy zwrotu zostaje określony w statucie.
Oferta publiczna REINO Dywidenda Plus
REINO Dywidenda Plus 13 września ogłosił ofertę publiczną. Fundusz będzie wypłacać akcjonariuszom wypracowane przez siebie środki na rynku najmu powierzchni biurowej w formie dywidendy. Na ten cel zamierza przeznaczyć co najmniej 90 proc. wypracowanego zysku.
Przeczytaj również: Jedna z największych platform sprzedażowych na świecie wchodzi do Polski
Oferta publiczna obejmuje 3 mln akcji zwykłych na okaziciela serii C, w tym 600 tys. papierów wartościowych jest dostępnych dla inwestorów indywidualnych. Inwestor powinien nabyć minimum 30 walorów, z czego cena maksymalne wynosi 100 złotych. REINO Dywidenda Plus pragnie pozyskać w IPO do 300 mln złotych. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy od 13 do 15 września br., pozostali inwestorzy – do 16 września.
Stopa zwrotu z inwestycji
Emisja akcji umożliwi funduszowi poszerzenie swojego portfolio o kolejną nieruchomość biurową. Jak informuje „Rp", RDP posiada 30 proc. udziałów w gdańskim biurowcu Alchemia i 15 proc. udziałów z poznańskim Malta House. Spółka deklaruje, że dzięki debiutowi giełdowemu nabędzie następny, w pełni wynajęty biurowiec w jednym z miast regionalnych. Prezes RDP, Radosław Świątkowski zapewnia, że już teraz fundusz może wypłacać dywidendę na poziomie 5 procent.
Zobacz także: ZALANDO, właściciel znanej platformy sprzedażowej, inwestuje w Polsce
Aktywami funduszu REINO Dywidenda Plus zarządza REINO Partners. Spółka zachęca uczestników rynku do inwestycji. Odwołuje się m.in. do publikacji next.gazeta.pl, z której wynika, że „90 proc. biurowców i centrów handlowych należy do obcokrajowców".
REIT-y na świecie
Inwestowanie na rynku nieruchomości biurowych jest bardzo popularne w Niemczech, jednak jak dotąd w Polsce nie działał żaden fundusz typu REIT. Brakuje również regulacji prawnych dotyczących REIT-ów. Niebawem ma jednak powstać ustawa, która będzie szczegółowo określała ich funkcjonowanie, w tym sytuacje, w jakich ma przysługiwać zwolnienie z podatku dochodowego.
REIT-y w Polsce
Utworzenie tzw. polskich REIT-ów, czyli publicznych funduszy nieruchomości, zakłada także program budowy polskiego kapitału ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wicepremier życzyłby sobie, aby PFN-y były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, a ich minimalny kapitał początkowy plasował się na poziomie 25 mln złotych – przypomina biznes.gazetaprawna.pl. Publiczne fundusze nieruchomości inwestowałyby zarówno w spółki komercyjne, jak i nieruchomości mieszkaniowe. Zarówno one, jak i powołane przez nie spółki celowe byłyby zwolnione z podatku CIT, natomiast na samą dywidendę byłby nałożony 19-procentowy podatek od kapitałów pieniężnych.
Źródła: Rzeczpospolita (13 września 2016), rp.pl, biznes.gazetaprawna.pl, budownictwo.wnp.pl