Sąd młotek sędzia

i

Autor: ARCHIWUM

Pierwszy sąd internetowy dla firm

2019-02-19 7:00

Elektroniczny Sąd Arbitrażowy ULTIMA RATIO to nowopowstały, pierwszy elektroniczny sąd w Polsce. Pozwala na rozstrzyganie sporów prawnych w sprawach cywilnych (głównie gospodarczych) w sposób szybszy i mniej kosztowny niż za pośrednictwem sądu powszechnego. Przedsiębiorcy będą mogli z niego korzystać od kwietnia 2019 roku. Wyroki Ultima Ratio ma wydawać dla zasady w ciągu 21 dni, czyli średnio ponad… 20 razy szybciej niż w sądzie tradycyjnym.

Ultima Ratio jest polubownym sądem nowej generacji. Jest on wyłącznie internetowy – nie ma siedziby, nie organizuje rozpraw, na które trzeba dojechać, nie wysyła listów poleconych, które trzeba doręczyć. Na stronie internetowej przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji proste formularze dzięki którym w ciągu zaledwie kilku minut przygotują pozew, mogą dołączyć do niego zrobione smartfonem zdjęcia dokumentów i przesłać wszystko do sądu. Niezwykle wygodne jest prezentowanie materiału dowodowego – w przypadku na przykład roszczeń z rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, strona będzie mogła wprost z aplikacji mobilnej Ultima Ratio nakręcić telefonem komórkowym film pokazujący wady oraz jednym kliknięciem umieścić go na profilu danej sprawy. W analogiczny sposób możliwa jest prezentacja zdjęć, skanów pism, linków, nagrań audio, zrzutów ekranu i innych tego typu materiałów. Arbitrów sądu losować ma system, uwzględniając jednak ich wcześniejszą pracę - m.in. szybkość orzekania i zgodność wyroków z wcześniejszym orzecznictwem. Oni sami będą deklarować dziedziny prawa, w których się specjalizują, tak by sprawy trafiały do osób najbardziej kompetentnych.

Wirtualna sala sądowa

Rozprawa będzie się toczyć na wirtualnej sali sądowej, a strony będą kontaktować się między sobą i z arbitrem na czacie. Dzięki temu arbiter może szybko poznać stanowiska stron, a w razie wątpliwości od razu je wyjaśnić. Na czacie może również przekonywać strony do ugody, bez czekania na fizyczne posiedzenie z ich udziałem. Wszystko to sprawi, że wyroki będą zapadać wyjątkowo szybko, w ciągu zaledwie 21 dni. Właśnie ta szybkość ma być podstawowym atutem nowego sądu. Poza tym koszty prowadzenia postępowania przed Ultima Ratio będą sporo niższe niż w sądach powszechnych czy w innych sądach polubownych .

- Nie ma żadnego powodu, dla którego nawet najbardziej skomplikowana sprawa miałaby trwać dłużej niż 21 dni. Mówiąc o zaletach Ultima Ratio, nie sposób nie wspomnieć też o kosztach postępowania. Jedynym zasadniczo kosztem jest opłata arbitrażowa odpowiadająca mniej więcej standardowemu wpisowi sądowemu w sądzie powszechnym - tłumaczy Robert Szczepanek, radca prawny, współzałożyciel Sądu Polubownego ULTIMA RATIO.

Sąd online będzie rozstrzygał spory gospodarcze między przedsiębiorcami dotyczące m.in. niezapłaconych w terminie należności z umów sprzedaży czy zlecenia (w oparciu o faktury i inne dokumenty). To znakomite rozwiązanie dla firm transportowych i kurierskich czy przedsiębiorstw energetycznych, firm telekomunikacyjnych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, firm produkcyjnych, które współpracują z setkami albo tysiącami klientów na podstawie powtarzalnych umów.

Zalety sądu online

* cały proces - od momentu złożenia pozwu i dowodów przez wyjaśnienia stron (w tym także na żywo, na czacie) aż do wydania wyroku – toczy się online.

* pozew przygotowany w ciągu kilku minut,

* proces prowadzony przez internet,

* wyrok wydany w ciągu 21 dni

* wyrok ma taką samą moc, jak wyroki sądów państwowych

* arbitrami są wybrani i przeszkoleni notariusze ze Stowarzyszenia Notariuszy RP

* koszty podobne do tych, jakie ponoszą strony przed sądami powszechnymi

*zabezpieczenia systemu elektronicznego takie same jak systemów bankowości elektronicznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze