Kiedy rusza Ekstraklasa 2015/2016?

i

Autor: fot. Bulls Start sezonu ligi polskiej

Piłkarze grają coraz gorzej, zarabiają coraz lepiej. Ekstraklasa pobije rekord przychodów

2018-10-25 14:34

Z polską piłką klubową nie dzieje się najlepiej. Kluby w międzynarodowych rozgrywkach radzą sobie coraz gorzej, a nowe zasady kwalifikacji do Ligii Mistrzów mogą sprawić, że w ciągu najbliższych lat nie zobaczymy tam naszego reprezentanta. Nie przeszkadza to jednak spółce Ekstraklasa osiągać rekordowych wyników finansowych, wpływy za sezon 2018/2019 mają wynieść blisko 190 mln złotych.

Zdecydowana większość prognozowanej kwoty , bo aż 167 mln złotych wpłynie na konta akcjonariuszy Ekstraklasy, czyli do polskich klubów piłkarskich oraz PZPN. Aż 155 mln złotych będzie miało dla zespołów charakter wpływów gotówkowych, zaś 5 mln złotych trafi do nich w formie barterów. Dodatkowo zostanie przekazanych 2 mln złotych na wspieranie młodych piłkarzy w ramach programu organizowanego przez PZPN – Pro Junior System.

- Prognozowany wzrost przychodów w sezonie 2018/2019 to z jednej strony efekt dalszego zwiększenia wpływów z tytułu praw mediowych, głównie międzynarodowych, ale także wynik skutecznej pracy departamentu marketingu i sprzedaży. Nie tylko przedłużyliśmy umowę z naszym Sponsorem Tytularnym – LOTTO, ale także pozyskaliśmy kolejnego potężnego Partnera Głównego – PKO BP. Ponadto, wszystkie umowy obowiązujące do końca sezonu 2017/18 zostały przedłużone na następny okres. W rezultacie Ekstraklasa posiada również liczne grono Partnerów Oficjalnych, jak Oshee, Combu Energy, Henryk Kania czy Aztorin – wyjaśnia Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa S.A.

Tradycyjne najwyższy udział w przychodach Ekstraklasy będą miały wpływy z z tytułu praw mediowych. Jak podkreśla Animucki dochody wynikające ze współpracy z mediami systematycznie się zwiększają, głównie na arenie międzynarodowej. Pozostałe cześć przychodów będzie pochodzić głównie z praw marketingowych, licencji i barterów.


Czy coraz większe pieniądze przełożą się na wzrost sportowej formy rodzimych klubów, czy polska piłka nadal będzie tkwić w marazmie? Nikogo już nie dziwi fakt, że w footballu rządzą niewyobrażalnie wielkie pieniądze, jednak biorąc pod uwagę problemy finansowe i licencyjne wielu polskich klubów i wciąż nieumiejętne zarządzanie zespołami, większe wpływy raczej nie będą oznaczać lepszej formy sportowej. Aby rozwiązać problemy naszej piłki, potrzebne są zmiany systemowe i co najmniej kilka lat na ich wdrożenie.

- Bardzo trudno jest prognozować wyniki sportowe, bo to wypadkowa wielu czynników. Oczywiście liczymy, że będą one jak najlepsze i mamy nadzieję, że przekazane klubom przez Ekstraklasę środki będą miały w tym swój udział, choć to, w jaki sposób zostaną one zagospodarowane, to niezależna decyzja każdego z klubów. Wyższe budżety oznaczają jednak, że więcej środków może zostać przeznaczonych na przykład na szkolenie młodzieży, do czego stale zachęcamy kluby. Jednocześnie z myślą o przyszłości wspólnie z klubami i Ministerstwem Sportu i Turystyki realizujemy rozmaite programy angażujące dzieci w treningi piłki nożnej, tak by zachęcać młode osoby do uprawiania sportu i stwarzać im warunki do rozwoju w futbolu - powiedział Bartosz Orzechowski, manager ds. komunikacji spółki Ekstraklasa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze