Pilna autopoprawka do składki zdrowotnej
Autopoprawka do rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych znalazła się we wtorkowym porządku obrad Rady Ministrów.
Pierwotnie została zgłoszona 14 listopada przez Ministerstwo Zdrowia, ale w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wniosek szefowej MZ Izabeli Leszczyny o wycofanie autopoprawki. Jednocześnie tę samą autopoprawkę wniósł minister finansów Andrzej Domański z "prośbą o jej pilne rozpatrzenie przez Radę Ministrów".
Ile wyniesie składka zdrowotna?
Propozycja zakłada obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku i opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
"Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i 75 proc. minimalnego wynagrodzenia" - napisano w uzasadnieniu.
Podstawa wymiaru składki za dany miesiąc nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego. Także dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej podstawę wymiaru miesięcznej składki zdrowotnej stanowić będzie kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego pierwszego stycznia danego roku.
Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym roku. W 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej odprowadzanej przez przedsiębiorców.
Co jeszcze się zmieni w składce zdrowotnej?
Projekt ustawy, do której rząd wniósł autopoprawkę, przewiduje również wcześniej zawarte w nim rozwiązania oraz przyjęte przez rząd: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości.
Polecany artykuł: