Wycinka lasu Mokrzańskiego

i

Autor: Tomasz Golla PiS chce sprywatyzować lasy?! Opozycja bije na alarm

PiS chce sprywatyzować lasy?! Opozycja bije na alarm

2021-05-17 10:15

Czy Lasy Państwowe zostaną sprywatyzowane? Rząd PiS zaproponował nowelizację ustawy o lasach państwowych, która wzbudza w społeczeństwie, a także wśród polityków opozycji, między innymi wśród posłów ugrupowania Polska 2050, duży niepokój. Politycy opozycji bija na alarm, że może to być pomysł podobny do tego jaki przed laty miała Platforma Obywatelska. Czy polskie lasy czeka masowa wycinka?

Lasy czeka masowa wycinka?

We wtorek 18 maja Sejm ma zająć nowelizacją ustawy o lasach. Portal Bankier.pl donosi, że w zapisach ustawy ma znaleźć się też fragment o możliwości zmiany lasów, gruntów, a także nieruchomości skarbu państwa w koniecznych do tego przypadkach. Teraz przepisy dają taką możliwość jedynie w przypadku, gdy wynika to z konieczności celów i potrzeb gospodarki leśnej. Rząd PiS uspokaja, pomimo rozszerzenia zgody na przekształcenie gruntów, będzie ją musiało poświadczyć, aż trzech różnych ministerstw: środowiska, klimatu i gospodarki. Zmiana taka będzie również możliwa jedynie wśród podmiotów państwowych. Jak podkreśla, polityk PiS i jedna z wnioskodawczyń projektu, Ewa Malik, przepisy będą wykorzystywane jedynie w szczególnych przypadkach. Będą one używane jedynie w prospołecznych celach w związku z rozdysponowywaniem środków unijnych.

Czy lasy państwowe zostaną sprywatyzowane?

Nowelizacja ustawy o lasach, wprowadziła duży niepokój wśród polityków opozycji, a w szczególności Ruchu Polska 2050. Jego członkowie już zapowiedzieli, że w Sejmie będą głosować ze jego całkowitym odrzuceniem. Według nich te zmiany mogą powodować niekontrolowaną korupcję, a także umożliwić Lasom Państwowym dowolną zmianę gruntów. Natomiast rząd i politycy PiS uspakajają, że nie ma tu mowy o powtórce pomysłu zaproponowanego przed kilku laty przez PO. 

- Wniesione do pierwszego czytania poprawki zabezpieczają ustawę przed tym procederem, którego PiS nigdy nie popierało i nie będzie popierać - zapewnia posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Według wnioskodawców nowelizacja ustawy o lasach ma przynieść dodatkowe miejsca pracy, a także przyczynić się do dodatkowego wzrostu gospodarczego w kraju.

Sonda
Czy nowelizacja ustawy o lasach państwowych jest próbą ich prywatyzacji?
Sedno Sprawy - Waldemar Buda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze