PiS jednak wygasi kopalnie! Morawiecki: nierentowne szyby trzeba zamknąć

2015-11-30 15:35
górnicy w kopalni
Autor: Piotr Gajek górnicy w kopalni

Tego górnicy się nie spodziewali! Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że rząd Beaty Szydło będzie likwidował kopalnie. - Uważam, że te najbardziej nierentowne szyby i najbardziej nierentowne części kopalń powinny zostać zamknięte - stwierdził minister rozwoju w TVP Info.

Wicepremier Morawiecki przyznał, że jego zdaniem „najbardziej nierentowne szyby i część kopalni powinny być zrestrukturyzowane i zamknięte”. Zastrzegł, że jednocześnie trzeba zapewnić górnikom miejsce pracy – podaje TVP Info. Powinniśmy sobie jakoś poradzić z importem węgla i jednocześnie wzmocnić aktywność handlową naszych spółek, aby sprzedawać węgiel za granicę – stwierdził. Morawiecki dodał, że "powinno się znaleźć pracę dla tych górników".

Zobacz koniecznie: Premier zdradza: Niższy VAT, wyższa kwota wolna od podatku, emerytury, ale...

Górnictwo to jeden z priorytetów nowo powołanego resortu energii - mówiła podczas środowego expose premier Beata Szydło. Ministerstwo energii ma zająć się m.in. sprawą górnictwa. - Tą sprawą minister energii zajmie się w pierwszej kolejności. Są koncepcje rozwiązania tego trudnego problemu i w porozumieniu z pracownikami górnictwa przystąpimy do ich realizacji - mówiła Szydło.

W czasie kampanii wyborczych (i wcześniej) politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykowali rząd Ewy Kopacz za tragiczną sytuację finansową polskiego górnictwa. Wówczas Beata Szydło organizowała konferencje prasowe na tle kopalń ogłaszając solidarność z protestującymi górnikami. Wielokrotnie przedstawiciele PiS podkreślali, że za ich kadencji nie będzie mowy o zamykaniu kopalń i zwalnianiu górników.

- Górnicy zostali oszukani. Rząd nie dotrzymał porozumień, które zostały podpisane na początku roku. Dziś PEK mówi, że potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie tych zmian. Premier Kopacz dała słowo, że zmiany będą realizowane w taki sposób, aby kopalnie w Polsce miały swoją przyszłość. Nie zrobiono niczego, nie przygotowano też strategii dla rozwoju górnictwa i energetyki. Jest kompletny chaos w górnictwie. Słyszę też, że trwa gorączkowe szukanie pieniędzy na wypłaty do wyborów, a później niech się każdy martwi - mówiła 29 września obecna szefowa rządu. Jak pokazuje wypowiedź ministra rozwoju, teraz to się zmieni.

 

Źródło: TVP Info

Najnowsze