Formularz PIT

i

Autor: shutterstock

Polski Ład i PIT-2. Kto koniecznie powinien złożyć PIT-2?

2022-01-11 14:10

Polski Ład wprowadził chaos w życie polskich podatników. Przedstawicieli niektórych zawodów już 1 stycznia czekała niemiła niespodziankę w postaci niższej pensji. To efekt potrącenia z wynagrodzenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takiej sytuacji można było uniknąć odpowiednio wcześniej składając PIT-2. Kto zatem koniecznie powinien złożyć PIT-2 i do kiedy musi to zrobić?

Polski Ład i PIT-2

Polski Ład realnie wpłynął na życie podatników. Rząd zapowiadał, że zmiany z nim związane dla większości Polaków okażą się korzystne lub neutralne, ale póki co coraz więcej osób skarży się na chaos związany z reformą i niższe pensje. Niektóre z grup zawodowych, w tym nauczyciele, policjanci i wojskowi, otrzymali wynagrodzenia niższe o kilkaset złotych. Najczęściej był to efekt potrącenia z wynagrodzenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takiej sytuacji można uniknąć składając oświadczenie PIT-2. W przypadku niezłożenia oświadczenia PIT-2, kwota wolna zostanie uwzględniona w zeznaniu rocznym, ale wielu ludzi aby związać koniec z końcem w dobie galopującej inflacji potrzebuje pełnego wynagrodzenia. 

Kto powinien złożyć PIT-2

PIT-2 to oświadczenie pracownika stosowane potrzebne pracodawcy, by obliczyć miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W większości przypadków PIT-2 dotyczy pracowników na umowach etatowych. Ale nie wszystkich. Oświadczenie PIT-2 może złożyć tylko pracownik oświadcza, który nie pobiera emerytury lub renty, nie otrzymuje świadczeń z FP lub z FGŚP, nie osiąga dochodów z:działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.

Oświadczenie PIT-2 trzeba złożyć do pracodawcy. Dopiero po otrzymaniu dokumentu ten będzie mógł odprowadzić z pensji podatek z uwzględnieniem wolnej kwoty. Takie zachowanie sprawi, że kwota netto otrzymywana co miesiąc będzie wyższa. Niestety pracownikowi nie będzie przysługiwać już coroczny, jednorazowy zwrot podatku.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Kiedy go złożyć PIT-2?

Formularz PIT-2 trzeba złożyć u pracodawcy przed otrzymaniem pierwszej wypłaty, a dokładnie przed pierwszym przelewem z wynagrodzeniem w nowym roku kalendarzowym. Formularz PIT-2 nie musi być składany przez pracownika każdego roku. Jeśli od lat pracujemy w tej samej firmie, w tym roku nie doszło do zmiany pracodawcy, a zadeklarowany we wniosku stan prawny nie uległ zmianie, nie musimy składać nowego oświadczenia PIT-2.

Czytaj też: Polski Ład w praktyce. Nauczyciele dostali niższe pensje!

Warto jednak przed pierwszym przelewem upewnić się, czy nasz pracodawca jest w posiadaniu naszego oświadczenia.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze