Formularz PIT

i

Autor: shutterstock

Polski Ład i PIT-2. Kto koniecznie powinien złożyć PIT-2?

2022-01-11 14:10

Polski Ład wprowadził chaos w życie polskich podatników. Przedstawicieli niektórych zawodów już 1 stycznia czekała niemiła niespodziankę w postaci niższej pensji. To efekt potrącenia z wynagrodzenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takiej sytuacji można było uniknąć odpowiednio wcześniej składając PIT-2. Kto zatem koniecznie powinien złożyć PIT-2 i do kiedy musi to zrobić?

Polski Ład i PIT-2

Polski Ład realnie wpłynął na życie podatników. Rząd zapowiadał, że zmiany z nim związane dla większości Polaków okażą się korzystne lub neutralne, ale póki co coraz więcej osób skarży się na chaos związany z reformą i niższe pensje. Niektóre z grup zawodowych, w tym nauczyciele, policjanci i wojskowi, otrzymali wynagrodzenia niższe o kilkaset złotych. Najczęściej był to efekt potrącenia z wynagrodzenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takiej sytuacji można uniknąć składając oświadczenie PIT-2. W przypadku niezłożenia oświadczenia PIT-2, kwota wolna zostanie uwzględniona w zeznaniu rocznym, ale wielu ludzi aby związać koniec z końcem w dobie galopującej inflacji potrzebuje pełnego wynagrodzenia. 

Kto powinien złożyć PIT-2

PIT-2 to oświadczenie pracownika stosowane potrzebne pracodawcy, by obliczyć miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W większości przypadków PIT-2 dotyczy pracowników na umowach etatowych. Ale nie wszystkich. Oświadczenie PIT-2 może złożyć tylko pracownik oświadcza, który nie pobiera emerytury lub renty, nie otrzymuje świadczeń z FP lub z FGŚP, nie osiąga dochodów z:działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.

Oświadczenie PIT-2 trzeba złożyć do pracodawcy. Dopiero po otrzymaniu dokumentu ten będzie mógł odprowadzić z pensji podatek z uwzględnieniem wolnej kwoty. Takie zachowanie sprawi, że kwota netto otrzymywana co miesiąc będzie wyższa. Niestety pracownikowi nie będzie przysługiwać już coroczny, jednorazowy zwrot podatku.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Kiedy go złożyć PIT-2?

Formularz PIT-2 trzeba złożyć u pracodawcy przed otrzymaniem pierwszej wypłaty, a dokładnie przed pierwszym przelewem z wynagrodzeniem w nowym roku kalendarzowym. Formularz PIT-2 nie musi być składany przez pracownika każdego roku. Jeśli od lat pracujemy w tej samej firmie, w tym roku nie doszło do zmiany pracodawcy, a zadeklarowany we wniosku stan prawny nie uległ zmianie, nie musimy składać nowego oświadczenia PIT-2.

Czytaj też: Polski Ład w praktyce. Nauczyciele dostali niższe pensje!

Warto jednak przed pierwszym przelewem upewnić się, czy nasz pracodawca jest w posiadaniu naszego oświadczenia.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze