piwo w butelkach zdrożeje

i

Autor: Shutterstock Piwo może być droższe o 10 zł. Czy butelki zwrotne przestaną się opłacać?

System kaucyjny

Piwa w Polsce będą droższe nawet o 10 zł? Efekt uboczny systemu kaucyjnego

2023-07-19 11:48

Stowarzyszenie Browary Polskie, skupiające największych producentów piwa w Polsce poinformowało, że piwo w butelce zwrotnej podrożeje o 10 zł. taki może być efekt uboczny wprowadzenia systemu kaucyjnego.

System kaucyjny w Polsce. Butelka piwa będzie droższa o 10 zł!

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą w Polsce system kaucyjny. Zgodnie z jej zapisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. 

Przedstawiciele stowarzyszenia skupiającego największych producentów piwa w Polsce Browary Polskie uważają, że efektem ubocznym wprowadzenie systemu kaucyjnego będzie podwyżka cen piwa o nawet 10 zł. Działacze podkreślają, że posłowie PiS nie zrobili nic, by uchronić konsumentów przed wzrostem cen.

"W efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r. idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej. Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar" - wyjaśnił Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie Bartłomiej Morzycki cytowany przez Business Insider.

"Miał być projekt proekologiczny a mamy proinflacyjny". Dyrektor Browarów Polskich krytykuję ustawę

Zdaniem dyrektora Browarów Polskich, rządowa decyzja odbije się negatywnie również na środowisku. "Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami" - powiedział Morzycki cytowany przez "BI".

"Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 zł. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny a mamy proinflacyjny. Mamy nadzieję, że prace w Senacie pozwolą naprawić ewidentne błędy, dzięki czemu system kaucyjny w Polsce będzie rzeczywiście służył środowisku i konsumentom" - podkreślił cytowany przez "Business Insider" Bartłomiej Morzycki. 

Sonda
Lubisz piwo?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Najnowsze