PKN Orlen idzie na rekord. Zyski dwukrotnie większe niż przed rokiem

2021-07-29 8:32
NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior
Autor: Shutterstock

PKN Orlen zanotował w I półroczu 2021 r. zysk w wysokości 4,116 mld zł wobec 2,123 mld przed rokiem - podała spółka w czwartek w wynikach półrocznych. - Rekordowy wynik Grupy Orlen udowadnia, że nasza wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. Podano, że przychody wyniosły prawie 54 mld zł, wobec 39 mln w I półroczu 2020 r.

- W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado - stwierdził Daniel Obajtek.

Dodał, że PKN Orlen ma solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów. - To procentuje. Już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy - powiedział Obajtek.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

PKN Orlen prowadzi obecnie największy w historii koncernu program inwestycyjny, wzmacniając wszystkie obszary działalności. - Bez inwestycji wzmacniających krajowe firmy i gospodarkę, łączenia kluczowych kompetencji polskich firm oraz przyspieszenia w badaniach i rozwoju nie przeprowadzimy transformacji energetycznej w Polsce – przekonuje szef PKN Orlen.

Największy wpływ na wyniki Grupy Orlen miały segmenty energetyki i petrochemii. Z raportu wynika, że na stacjach wzrosła sprzedaż o 13 proc. r/r. W pierwszym półroczu Orlen sprzedał o 19 proc. więcej benzyny, oleju napędowego o 11 proc. i LPG o 13 proc.

Przybyło też dystrybutorów. Na koniec drugiego kwartału 2021 roku w sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowały 2854 stacje paliw, co oznacza wzrost o 22 obiekty w stosunku do analogicznego okresu w minionym roku.

Polacy dostaną podwyżkę! Grube miliardy zł na koncie. Od kiedy?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze