pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Polacy dostaną podwyżkę! Grube miliardy zł na koncie. Od kiedy?

2021-07-28 14:40

Polski Ład. Podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł i progu podatkowego do 120 tys. zł to nie tylko korzyść dla rodzin, emerytów i rencistów, ale dla wszystkich Polaków. Polski Ład to też świetna opcja dla biznesu. To 14 mld zł w portfelach podatników – napisano w środowej informacji prasowej Ministerstwa Finansów.

Polski Ład. Wyższa kwota wolna od podatku

Minister finansów Tadeusz Kościński przypomniał, że każdy przedsiębiorca ma możliwość wyboru najlepszej, najbardziej korzystnej formy opodatkowania swoich dochodów. Dodał, że w „Polskim Ładzie” każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak przypomniało Ministerstwo Finansów, do wyboru są zasady ogólne (z 30 tys. zł kwoty wolnej i progiem podatkowym na poziomie 120 tys. zł), podatek liniowy (korzystny przy dochodach powyżej 16 tys. zł), oraz ryczałtowe formy opodatkowania: dedykowany mniejszemu biznesowi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i jeszcze korzystniejszy Estoński CIT. Cytowany w informacji minister Jan Sarnowski wskazał, że wiele branż dostało obniżkę stawek ryczałtu, a dla firm pojawiły się ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

ZOBACZ: Wielka obniżka 500 plus. Co się dzieje?

Burza w Warszawie. Ulicami płyną rzeki

Według resortu finansów, na „Polskim Ładzie” skorzysta zdecydowana większość Polaków a nie tylko najmniej zarabiający. „Reforma to więcej pieniędzy w kieszeniach 80 proc. Polaków. Dla 10 proc. reforma nic nie zmieni” – stwierdził minister Kościński. Dodał, że zmiany dla emerytów i dla najmniej zarabiających to nie redystrybucja tylko elementarna sprawiedliwość i równanie do standardów europejskich. - Na reformie zyskają również wysoko wykwalifikowani pracownicy i dający im pracę przedsiębiorcy. Reforma oznacza, że w portfelach podatników zostanie ok. 14 mld zł więcej – napisano w informacji ministerstwa.

Sonda
Czy sądzisz, że Polski Ład okaże się sukcesem?

Kiedy Polski Ład wejdzie w życie?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w środę 28 lipca rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu „Polskiego Ładu” i potrwają one przez najbliższe 2 tygodnie. Pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie jest planowane za kilka tygodni, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada.

ZOBACZ: Polski Ład. Kalkulator nowych podatków

Filary Polskiego Ładu

Polski Ład opiera się na czterech filarach. Pierwszym jest wyczekiwana od ponad 10 lat zmiana kwoty wolnej. Ta wyniesie 30 tys. zł. Drugi filar to przesunięcie progu dla stawki 32 proc. z 85 na 120 tys. zł. Trzeci filar to składka zdrowotna liczona proporcjonalnie do dochodu. To rozwiązanie zastąpi ryczałt. Ostatni filar to ulga dla klasy średniej. To rozwiązanie ma zapewnić neutralność reform dla kieszeni lepiej zarabiających Polaków zatrudnionych na umowę o pracę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze