Co grozi za złożenie PIT po terminie?

i

Autor: shutterstock

Polski Ład. Kalkulator nowych podatków

2021-07-28 12:40

Wkrótce Polski Ład stanie się faktem, a to oznacza szereg reform podatkowych, które mocno przebudują system, w którym rozliczamy się z fiskusem. Poza zwolnieniami i wyższą kwotą wolną od podatku, wśród filarów Polskiego Ładu znajduje się także ulga dla klasy średniej. To rozwiązanie ma zapewnić neutralność reform dla kieszeni lepiej zarabiających Polaków zatrudnionych na umowę o pracę.Niestety, jeśli oczekiwaliście prostego systemu rozliczeń mamy złą wiadomość. Co prawda rozwiązanie sprawi, że osoby zarabiające na rękę od 4100 do 7900 zł nie będą stratne na reformach (w tym progu znajduje się klasa średnia według PiS), ale w uldze zastosowano łatkę w postaci algorytmu, którym wyliczymy ulgę podczas obsługi e-PIT. Jak to będzie działać?

Jednym z filarów Polskiego Ładu jest ulga dla klasy średniej. To rozwiązanie ma zapewnić neutralność reform dla kieszeni lepiej zarabiających Polaków zatrudnionych na umowę o pracę. Dzięki uldze dla klasy średniej Polski Ład, pomimo początkowych niepokojów, ma być korzystny lub w najgorszym wypadku neutralny dla 90 proc. podatników. Ma to być ulga w PIT dla osób, które na umowie o pracę rocznie zarabiają od 70 do 130 tys. zł. Ma to zapewnić neutralność dla pracowników z dochodami od 6 do 10 tys. zł miesięcznie.

Ministerstwo Finansów aby umożliwić obliczenie podatnikom przysługującej im ulgi, wprowadzi łatkę w postaci algorytmu. Jak dokładnie będzie wyglądać algorytm obliczeń, możemy dowiedzieć się z projektu nowelizacji ustawy.

Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Kwota ulgi dla pracowników, o której mowa w ust. 1 pkt 2aa, wynosi:

  1. (A x 0,06684549 – 4572,00 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 68 412 zł i nieprzekraczającego kwoty 102 588 zł,
  2. (A x (- 0,07346090) + 9821,75 zł) ÷ 0,17, dla A wyższego od 102 588 zł i nieprzekraczającego kwoty 133 692 zł

– gdzie A oznacza uzyskane przez podatnika w roku podatkowym przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ustawy, z wyłączeniem przychodów, do których mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów, o których mowa art. 22 ust. 9 pkt 3. 4b.

Kwota ulgi dla pracowników w wysokości określonej w ust. 4a jest stosowana, jeżeli roczne przychody podatnika, o których mowa w ust. 4a, wynoszą co najmniej 68 412 zł i nie przekraczają kwoty 133 692 zł

W rozmowie z Business Insider Polska Marek Gadacz, partner w Crido, ocenił że chociaż pod względem matematycznym algorytm nie powinien budzić zastrzeżeń, to w praktyce komplikuje rozliczenia podatkowe osób fizycznych. - Widać, że ktoś coś obiecał, trzeba to było zrealizować, i tak powstał sposób obliczania ulgi dla klasy średniej - powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.  Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze